Haber
Giriş Tarihi : 19-12-2021 16:06   Güncelleme : 19-12-2021 16:06

Şebinkarahisarlı SGK, ÇİFTÇİ, BAĞ-KUR Emeklileri Maaş Zammını Merak Ediyor

Türkiye’de asgari ücrete yüzde 50.54 oranında zam yapılmasıyla gözler emekli maaşlarına çevrildi. Emekliler, Ocak ayında yapılacak maaş zammına kitlenmiş durumda. 2022 Ocak emekli zammına ilişkin çeşitli haberler ise gelmeye devam ediyor.

Şebinkarahisarlı SGK, ÇİFTÇİ, BAĞ-KUR Emeklileri Maaş Zammını Merak Ediyor

Türkiye’de asgari ücrete yüzde 50.54 oranında zam yapılmasıyla gözler emekli maaşlarına çevrildi. Emekliler, Ocak ayında yapılacak maaş zammına kitlenmiş durumda. 2022 Ocak emekli zammına ilişkin çeşitli haberler ise gelmeye devam ediyor.

SGK, ÇİFTÇİ, BAĞ-KUR ve Memur emekli aylığı alanlar, maaşlarına yapılacak Ocak zammı öncesi son tahminleri merak ediyor. Emekli maaşları Ocak 2022 zammı ne kadar olacak? 2022 Emekli aylığı zammıyla ilgili detaylar.

2022 SGK, ÇİFTÇİ, BAĞ-KUR ve Memur Emekli maaşları ne kadar olacak?

Asgari ücrete yüzde 50.54 oranında zam yapılmasıyla birlikte beklenti içine giren SGK, ÇİFTÇİ, BAĞ-KUR ve Memur emeklilerinin maaşlarına gelecek zamla ilgili net bir rakam henüz telaffuz edilmedi. Bilindiği gibi SGK ve BAĞKUR emekli maaşlarına gelen zammın belirlenmesinde 6 aylık enflasyon oranı etkili oluyor. Ocak ayında açıklanacak olan enflasyon oranlarının belli olmasıyla birlikte SGK, ÇİFTÇİ ve BAĞKUR emekli maaşlarına gelen zam da netleşecek. 2022 Emekli maaşı zammı henüz belli olmadı.

Haziran ayında yüzde 8.45 zam yapılmıştı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı haziran ayı enflasyon verileri ile birlikte memur maaşlarına ve emekli aylıklarına yapılacak zam oranı da belli olmuştu. Buna göre, memur maaşlarına ve tüm emekli aylıklarına yüzde 8.45 oranında zam yapıldı.

Enflasyon hesabına göre emekli zammı ne kadar, kaç TL oldu?

2022 5 aylık enflasyon oranı yüzde 10.48 olarak belirlendi. Yaklaşık 13 milyon emekli ve 4 milyondan fazla memur için beklenen enflasyon rakamları açıklandı. Kasım ayı enflasyonu ile birlikte 5 aylık enflasyon da ortaya çıkmış oldu. Buna göre Haziran 2021 ile Kasım 2021 arasındaki endeks değişimi yüzde 10.48 olarak hesaplandı.

Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla emekli zammı kesinleşecek

2022 yılının Ocak ayında verilecek zam oranı Haziran ile Aralık ayı arasında oluşacak 6 aylık enflasyon oranı kadar olacak. Bu oranın belirlenmesine bir veri kaldı. Aralık enflasyonu açıklandığı zaman emekli zammı da kesinleşmiş olacak.