Haber
Giriş Tarihi : 24-09-2021 01:32   Güncelleme : 24-09-2021 01:32

Şemsiyelerinizi bugünden hazırlayın! Meteoroloji'den 4 bölgedeki 41 şehir için sağanak ihtarı

Hava sıcaklıklarının yurt genelinde yarın mevsim normallerinin altında seyretmeye devam etmesi ile birlikte Marmara’nın doğusu, Karadeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu, Şanlıurfa hariç Güneydoğu Anadolu’da yani tam 41 ilde sağanak ve gök gürültülü sağanak bekleniyor.

Şemsiyelerinizi bugünden hazırlayın! Meteoroloji'den 4 bölgedeki 41 şehir için sağanak ihtarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, ülkenin kuzey, iç ve doğu kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara'nın doğusu, Karadeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu, Şanlıurfa hariç Güneydoğu Anadolu'nun sağanak ve gök hengameli sağanak, değişik yerlerin az bulutlu ve sarih geçeceği varsayım ediliyor.

41 ŞEHİRDE SAĞANAK YAĞIŞ

Meteoroloji'nin yayınladığı haritaya göre, bütün 41 kentte yağmur tesirini gösterecek. Buna göre; Kocaeli, Yalova, Sakarya Düzce, Zonguldak, Bolu, Karabük, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Tokat, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Erzurum, Bayburt, Gümüşhane, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş, Van, Bitlis, Elazığ, Hakkari, Şırnak, Siirt, Batman, Diyarbakır, Malatya, Adıyaman, Gaziantep, Kilis ve Hatay'da sağanak yağmur bekleniyor.

Şemsiyelerinizi bugünden hazırlayın! Meteoroloji'den 4 bölgede 41 il için sağanak uyarısı

BAZI KESİMLERDE DOLU TESİRİNİ GÖSTERECEK

Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin yükseklerinde karla karmaşık yağmur ve yer yer kar biçiminde olması beklenen yağışların, Hatay, Ordu, Muş, Ağrı ve Bitlis etrafları ile Erzurum'un güney, Van'ın kuzey ve batısında yerel olarak güçlü olması öngörüldüğünden, su baskın, su baskını, yıldırım, erişimde aksamalar, yağış anında güçlü rüzgar, iç kesimlerde yerel dolu yağışı gibi negatifliklere karşı dikkatli ve temkinli olunması gerekiyor.

YURT GENELİNDE SICAKLIKLAR MEVSİM KLASİĞİNİN ALTINDA OLACAK

Hava sıcaklıklarının yurt genelinde yarın mevsim olağanlarının altında izlemeye devam etmesi bekleniyor. Rüzgarın genellikle kuzeyli, Doğu Akdeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da güney ve güneybatı istikametlerden hafif, ara gizeme orta güçte, Güney Ege, Akdeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu'nun güneyinde kuzey istikametlerden güçlü 40-70 km/saat, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda güney ve güneybatı istikametlerden güçlü ve yer yer fırtına biçiminde 50-80 km/saat eseceği varsayım ediliyor.

TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAYIN

Bu nedenle ağaç ve direk yıkılması, çatı uçması ve erişimde aksamalar gibi negatifliklere karşı dikkatli ve temkinli olunması istendi.

TARIMSAL DONA KARŞI UYARI

Ayrıca, bu gece saatlerinden başlayarak, pazar sabah saatlerine kadar zirai faaliyetlerin devam ettiği Marmara'nın doğusu, İç Ege, Akdeniz iç kesimleri, iç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da hafif tarımsal don olayı beklendiğinden, başta üreticiler olmak üzere alakalıların ve yurttaşların dikkatli ve temkinli olmaları önerildi.

Şemsiyelerinizi bugünden hazırlayın! Meteoroloji'den 4 bölgedeki 41 il için sağanak uyarısı