Haber
Giriş Tarihi : 18-04-2020 14:59   Güncelleme : 18-04-2020 15:05

Şiran Belediyesinden Çiftçilere Büyük Destek

Gümüşhane’nin Şiran ilçesinde Şiran Belediyesi öncülüğünde 20 yıldır ekilmeyen araziler ekilmeye başladı.

Şiran Belediyesinden Çiftçilere Büyük Destek

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün desteği ve Şiran Belediyesinin öncülük ettiği projede, 7 bin dönüme ekilen Aspir bitkisiyle çiftçilerin 5 milyon liralık hasıla elde etmesi bekleniyor.

İlçede 2014 yılında deneme ekimleri yapılan ve yalancı safran olarak adlandırılan aspir bitkisi Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Belediye Başkanlığı’nın destekleriyle bu yıl 4 bin 500 dönümü 20 yıldır ekilmeyen olmak üzere toplam 7 bin dönüm araziye ekiliyor.

Şiran ilçesi genelinde 75 çiftçiyle 10 köyde ekimi gerçekleştirilen aspir bitkisi ilçeye bağlı Evren köyünde 2 bin dönüm araziye ekildi. 20 yıldır hiç ekimin yapılmadığı tarlalarda traktörler ardı ardına çalışarak tohumları toprakla buluşturdu.

Kırsalda yaşayan insanların gelir seviyesini yükseltmek ve boş olan tarım arazilerini üretime kazandırmak amacıyla gerçekleştirilen çalışmada çiftçilere traktör desteği sağlayan Şiran Belediye Başkanı Mutlu Özel, tarım sektöründen gelen bir Belediye Başkanı olduğunu ve Şiran’a tarım üzerine bir hasreti olduğunu söyledi.

“Başarılı olacağımıza inanıyor, çiftçimize güveniyoruz”

Şiran Belediyesi olarak çiftçilerimize yakıt desteği sağlayarak bu ekimin başlamasını sağladıklarını ifade eden Özel, “Çiftçimizin maddi durumu iyi değil. Firma tohum ve gübreyi destekliyor. Çiftçimize sadece tarlada ekim kalıyor. Hasat mevsiminde hesaplaşacağız. Başvurular halen devam ediyor. 10’un üzerinde köy var projeye katılan. Başarılı olacağımıza inanıyor, çiftçimize güveniyoruz.  Cumhurbaşkanımıza ve Tarım Bakanımıza desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Yerel yönetimler tarıma destek olmalı”

Başkan Özel, Türkiye’deki diğer Belediye Başkanlarına da şu sözlerle seslendi: “Yerel yönetimler tarıma destek olmalı. Yerel yönetimlerin olduğu her proje başarılı olur. Belediye Başkanlarımız elini bu işin altına koyarsa Türkiye’de tarımın gelişmesine ciddi katkı sağlar.”

Gümüşhane Tarım ve Orman İl Müdürü Edip Birşen ise Gümüşhane’de ekilmedik alan bırakmamaya çalıştıklarını, özellikle atıl ve kullanılmayan arazilerin üretime kazandırılması noktasında çalışma yaptıklarını belirterek, “Daha önceki yıllarda deneme üretimini yaptığımız aspir yetiştiriciliğini şuanda Şiran ilçemizde başlattık. İlk etapta Özel İdare destekli aldığımız 28 ton aspir tohumunu çiftçilere dağıtımını gerçekleştirdik. Akabinde Şiran Belediye Başkanımız projeyi sahiplendi. Alet ve ekipman desteğini sağladı ve bir firmayla sözleşmeli üretim modeline geçerek yaklaşık 75 çiftçimizle 7 bin dönüm alanda üretime başladık. Amacımız hem kırsalda yaşayan insanların gelir seviyesini yükseltmek hem de boş olan tarım arazilerini üretimi kazandırmak” dedi.

Kaynak : www.gumushane.gen.tr