Şebinkarahisar
Giriş Tarihi : 28-09-2021 13:53   Güncelleme : 28-09-2021 13:53

SOĞUK HAVA DEPOMUZ NEDEN YOK ?

Çanakkale’de yaşayan hemşehrimiz Mahmut Tonbul, üreticilerimizin yetiştirdiği meyve ve sebzelerin uzun süre korunabilmesi için Şebinkarahisar’da bir Soğuk Hava Deposu’nun olması gerektiğini ifade ederek kaleme aldığı yazısında, “En kısa zamanda ilçemize bir soğuk hava deposu kazandırmak görevlerimiz arasında olsun.” dedi.

SOĞUK HAVA DEPOMUZ NEDEN YOK ?

SOĞUK HAVA DEPOMUZ NEDEN YOK ?

 

Bugünlerde bol bol bahçelerimizden elma fotoğrafları gelmeye başladı. Cevizlerde zirai dondan dolayı kayıp çok olsa da elmaların durumu iyi görünüyor. Artık hasat zamanı geldi.

 

İlçemizde soğuk hava deposu neden yok sorusu aklıma geliyor???

Elmalarımızı ve diğer meyveleri, sebzelerimizi uzun süre bozulmadan saklayabileceğimiz bir tesisimizin olması gerekmez mi?

 

Soğuk depolamanın tarihçesi insanlığın ilk dönemlerine kadar uzanır. İnsanlık her zaman gıdasını uzun süre saklayabilmenin yollarını aramıştır.

 

Gıdaların bozulmadan tüm insanlara ulaştırılabilmesi, günümüzün en büyük gereksinimlerinden birisidir. Soğuk hava depoları sayesinde ürünler bozulmadan uzun süre saklanabilir.

 

Gıda ve bazı endüstriyel ürünler bulundukları ortamın koşullarına bağlı olarak başkalaşım yaşarlar. Gıda ürünleri hasat edildikten sonra canlılık fonksiyonlarını kaybetmeye ve çürümeye başlarlar. Bu ürünlerin hasattan sonra soğuk depolama ile saklanması, ürünün metabolizmasını korur ve uzun süre taze kalmasını sağlar.

 

Soğuk hava deposu adı verilen yalıtımlı ve iklimlendirme sistemlerine sahip odalarda saklanarak gıda ürünlerinin tüketiciye taze bir şekilde ulaştırılması sağlanır.

 

Soğuk depolama ile birçok farklı ürün saklanabilir. Meyve ve sebzeler, et ürünleri, süt ürünleri ve balık gibi ürünler depolanabilir. Bu ürünler bulundukları ortamın sıcaklık ve nem dengesinden etkilenen ürünlerdir. Sıcaklık değişimi mikroorganizmaların üremesini tetiklerken, ürünün nem kaybetmesi kalitesini düşürebilir ve ağırlık kaybına neden olur. Bunun için endüstriyel soğutma cihazları kullanılır.

 

Vakit kaybetmeyelim derim. En kısa zamanda ilçemize bir soğuk hava deposu kazandırmak görevlerimiz arasında olsun.

 

Mahmut TONBUL

Fotoğraf: Hasan Tonbul