Yaşam
Giriş Tarihi : 17-09-2021 12:15   Güncelleme : 17-09-2021 12:15

Sonbahar alerjisine dikkat! İhtarlara kulak verin

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülay Kaplan sonbahar mevsiminin güzelliklerinin yanında bazı alerjik kişiler için adeta kabus haline gelebileceğini söyleyerek sonbahar alerjilerine karşı uyarılarda bulundu.

Sonbahar alerjisine dikkat! İhtarlara kulak verin

İlkbahar ve yaz mevsimlerinden sonra büyük bir umutla beklenen sonbahar aylarında alerjik hastalığı olanları ilgilendiren bazı farklılıkların alana geldiğini ifade eden Özel Medicana Bursa Sağlık Kurumu Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülay Kaplan, “Havaların ferahlamasıyla beraber rüzgâr ve rutubet bu yarıyılda yaşanan abuhava farklılığının ehemmiyetli özelliklerindendir. Atmosferik hareketler ve yağışlar ile çok uzak bölgelerden taşınan alerjenler başka bir deyişle polenler ve mantar sporlarına bağlı alerjiler de bu mevsimin sürprizlerindendir. Polenler, rüzgârlar ile çok uzak bölgelerden taşınabilir. Yaz sonu ve sonbaharda bazı yabani Ot polenleri atmosferde yoğundur. Yağmurlarla toprağa düşen polenler kuru yapraklar altında uzun vakit kalabilirler. Yürüyüşler ve rüzgârlar ile bu polenler havaya karışıp solunum yolu ile alındığında bazı hastalıklara neden olabilir” dedi. 

Kalbi koruyor, beyni geliştiriyor! Haftada 2 kez ton balığı yerseniz...Kalbi gözetiyor, beyni geliştiriyor! Haftada 2 defa ton balığı yerseniz...
RUTUBET KÜF MANTARLARINA İMKÂN SAĞLIYOR

Rutubetin küf mantarlarının üremesi için de uygun etraf sağlamakta olduğuna dikkat toplayan Kaplan, “Yeniden tabiatta toprakta, çürümüş nebat artıkları üzerinde gelişen mantar sporlarına bahçe işleri ile uğraşırken, bu alanlarda yürüyüş yaparken maruz kalabilirsiniz. Bu mantar sporları yeniden rüzgâr ile uzak bölgelere taşınabilir. Rutubetin çoğalması yalnızca tabiatta değil, aynı zamanda iç etraflarda, yaşam alanlarımızda da akar mite ve küf yaradılışı için de uygun koşullar oluşturmaktadır. Konutumuzda, mekteplerde ya da iş yerlerimizde akar ve küf yaradılışına bağlı olarak yaz aylarından sonra bu alerjenlere bağlı olarak meselelerimiz ortaya çıkmaya başlayacaktır. Bunların neticesinde duyarlı şahıslar alerjik rinit ve astım hastalıklarında tutuşma yaşayabilirler” biçiminde konuştu. 

POLEN ALERJİSİ OLANLAR EKSTRA DİKKAT ETMELİ

Polen ya da küf mantarlarına karşı alerjisi olan hastaların dış civarda yapacakları etkinlikler mevzusunda iyi tasarılama yapması gerektiğini belirten Kaplan, “Özellikle sabah saatlerinde, rüzgarlı havalarda gerekli değilse dışarı çıkmaması, atletik faaliyetler için kapalı alanları seçim etmeleri alerjenlerden korunma için ehemmiyetlidir. Yaşanılan etraflarda polen ya da mantar sporlarının içeri girmesini önlemek için pencerelerin kapalı olması ve konuta gelindiğinde kıyafetlerin değiştirilerek duş alınması üzerimize yapışan alerjenlerden arınılmak emeliyle yapılması iyi olabilir. Özellikle ormanlık alanlarda nebatsal artıklarda mantar sporları bulunduğundan buralardaki etkinliklerden sakınılması gerekir. İç etraf alerjenlerinden olan akarlar mite ve mantar sporları küf, sonbahar aylarında rutubetin çoğalması ile tekerrür mesele olmaya başlayacaktır. Konut etrafının akarların yaşayamayacağı biçimde tertip edilerek, banyo ve mutfak gibi alanlarda daha sık görülen küf mantarları itinayla yok edilmelidir. Bu ihtiyatların tesirli olması için rutubetin eksiltilmesi de son derece ehemmiyetlidir. Havalandırma sistemlerinin de bu açıdan büyük tehlike oluşturduğu unutulmamalı ve bu aygıtların bakımları kumpaslı olarak yapılmalıdır. Bahar alerjisine bağlı yakınmalar bireyden bireye değişiklikler gösterebilir. Bir Hayli bireyde burun akıntısı ve tıkanıklığı, burun içinde kaşıntı, arka arkaya hapşırıklar, geniz akıntısı, gözlerde kaşınma, kızarma, batma, göz altlarında torbalanma ve morarma, boğazda ağrı, kaşıntı ve ses kısıklığı, kulaklarda doluluk ve kaşıntı olabilir” dedi.

KAYNAK: İHA