Haber
Giriş Tarihi : 16-07-2019 23:22   Güncelleme : 17-07-2019 10:51

Süleyman Baba Çağırgan Baba Anma Etkinliğine Katıldı

Alucra Kalkınma ve Eğitim Vakfı Başkanı Süleyman Baba, 3. Es-Seyyid Mevlana Şeyh Çağırgan İsmail Hakkı Veli anma etkinliğine katıldı.

Süleyman Baba Çağırgan Baba Anma Etkinliğine Katıldı

ALUCRA : Alucra Kalkınma ve Eğitim Vakfı Başkanı Süleyman Baba, 3. Es-Seyyid Mevlana Şeyh Çağırgan İsmail Hakkı Veli anma etkinliğine katılarak burada bir konuşma yaptı. Konuşmasında, Çağırgan İsmail Hakkı Veli hakkında önemli bilgiler verdi.

Alucra Kalkınma ve Eğtim Vakfı Başkanı Süleyman Baba yaptığı konuşmasında Mevlana şeyh Çağırgan İsmail Hakkı Veliyi anma törenlerinin 3.sünü gerçekleştirmekten büyük gurur duyduklarını belirtti. Çağırgan Babanın Hz Mevlana misali insanları İslam’a davet etmesi nedeniyle 'Çagırğan Baba' mahlasıyla anıldığını ifade ederek bir İslam müderrisi olarak Çağırgan babanın Anadolu'nun Türkleşmesi ve İslamlaşmasına çok büyük hizmetleri olduğunu söyledi.

Bugün bile eksikliğini hissettiğimiz ahlak ve adalet olmadan İslam’ı hakkıyla yaşayamayacağımızı, Anadolu ve Balkanların İslamlaşması için aynı gayeye sahip sadece ilahi rızayı gözeten Hacı Bektaşı Veliyi, Geyikli Babayı, Somuncu Babayı, Emir Sultanı, Mevlana Rumi Celaleddini, Şeyh edebali gibi nice Alperenlerin anılmadan geçilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Çağırgan Baba ile beraber bu Allah dostu alperenlerin Hoca Ahmet Yesevi dergahından yetişerek Anadolu ve Balkanlara dağıldığını, Çağırgan Babanın Ebu Sait Bahadır döneminde Zıhar'a gelip yerleştiğini, üstün ahlakının ve çalışmalarının taktir görmesi sonucunda Zıhar köyü ve çevresinin hizmetlerinin devamı için 1342 yılında kendisine vakfedildiğinin daha sonrada çocukları tarafından bu vakıf geleneğinin sürdürüldüğünün altını çizdi.

Fevzi Çakmak (Zıhar) köyünün coğrafi konumuyla bir geçiş bölgesi üzerinde yer aldığını bunun sonucunda da tarihi olayların yine aynı bölgede yer almasının tesadüf olmadığını Selçukluların, Mengüceklerin, Danişmentlerin ve Moğolların bu güzargahı kullanmaları Timur’un burada karargah kurması, Fatihin gerek Trabzon fethinde gerekse Akkoyunlu seferinde yine bu bölgeden geçiş yapmasının buranın önemini ortaya koyduğunu söyleyerek yakın tarihte Fevzi Çakmak Paşanın burada kararğah kurması, köyümüzün isminin Fevzi Çakmak olarak anılmasından dolayı Zıhar isminin Fevzi Çakmak olarak değiştiğini belirtti.

Alucra Vakfı olarak geçmiş tarihimize geleneklerimize ve kültürümüze sahip çıkarak gelecek kuşaklara bu zenginliği aktaracaklarını da ifade eden Baba, “Çağırgan Baba” anma etkinliğini düzenleyen anma komitesine, emeği geçenlere ve tüm katılımcılara teşekkür etti.

www.sebingundem.com