Teknoloji
Giriş Tarihi : 24-10-2021 20:20   Güncelleme : 24-10-2021 20:20

Surface Duo 2 incelemesi: Microsoft'un ikinci çift ekranlı melezi hayal kırıklığı yaratıyor | Engadget

Bugün 1.500$'a satılan Microsoft Surface Duo 2 incelememiz..

Surface Duo 2 incelemesi: Microsoft'un ikinci çift ekranlı melezi hayal kırıklığı yaratıyor | Engadget

Microsoft çift ekran hayallerinden vazgeçmiyor. Şirket, bu yıl orijinalin bazı kusurlarını düzeltebilecek gibi görünen yeni bir Surface Duo ile geri döndü. Titiz ve düşük kaliteli bir kamera yerine Duo 2, içinde bir selfie çekimine ek olarak arka tarafında üçlü bir sensör sistemi barındırıyor. Cihaz ayrıca daha dar bir genel ayak izine, daha hızlı yenilenen ekranlara ve bazı güncellenmiş yazılımlara sahiptir. Çizim ve not almayı daha sezgisel bir deneyim haline getirmesi gereken Microsoft'un Slim Pen 2'si için de destek var.

Ancak önceki neslin birçok sorununu ele almasına ve bazı yararlı özellikler eklemesine rağmen, Duo 2 hala sinir bozucu olmaya devam ediyor. cihaz. Ve 1,500 ABD doları fiyatıyla hala niş, sınırlı çekiciliği olan pahalı bir ürün.

Microsoft

Surface Duo 2

63SCOREEngadget63Critics - Henüz puanlanmadıN/AUsers - Henüz puanlanmadıY/ASurface Duo 2

Faydaları

İnce ve iyi yapılandırılmış donanım Güçlü menteşeli ve yüksek performanslı yazılımda güçlü menteşe

Güçlü ve hızlı çalışma

Donanım ve tasarım değişiklikleri

Şimdiye kadar, Duo'nun önerisine muhtemelen aşinasınızdır.

Ayrıca, çoklu ekran kullanımını iyileştirmek için bazı ince ayarlarla birlikte bu yıl Android 11'i çalıştırıyor. Kombine olarak, iki panel, öncekinden biraz daha büyük olan 8.3 inçlik bir tuval sunuyor. Duo 2'yi telefon benzeri tek ekran durumunda kullanmak için bir ekranı tamamen çevirebilir, bir tarafı diğer yarısını desteklemek için stand olarak kullanabilir veya her iki ekranın da bir kitap ya da tablet gibi size dönük olmasını sağlayabilirsiniz.

Orijinali gibi, bu şey de etkileyici derecede ince bir profile ve şık bir siluete sahip çekici bir donanım parçası. Duo 2, öncekinden biraz daha ağır ve Galaxy Z Fold 3'ten bile daha ağır ve bu kazancın çoğunu kamera modülüne bağladım. Sağ ekranın arkasındaki kalın çıkıntıya rağmen, Duo 2 eşit ağırlıklı ve açıkken dengeli hissediyor.

David Imel for Engadget

Kamera çıkıntısını ilk gördüğümde asıl endişem, iki tarafın artık birbirine yaslanmayacağıydı. diğeri tamamen açıldığında.

Galaxy Z Fold 3 ağır olmasına ve ekranı biraz fazla dar ve sıkışık olmasına rağmen yine de bu modda daha iyi bir deneyim sunuyor.

Paneller arka arkaya olduğunda sistem çalışmaya devam edecek. En son kullandığınız ekran aktifken, diğeri geçiş yapmak için iki kez dokunabileceğinizi söyleyen bir mesaj gösterir. Temelde bir kamerayı birleştiren iki telefon ve her seferinde bir tarafı kullanabilirsiniz. Yaygın olmayan 1.892 x 1.344 çözünürlük sayesinde, burada ve orada garip en boy oranı sorunları fark edeceksiniz, ancak otomatik yayılma ayarını etkinleştirirseniz, çoğu zaman uygulamalar tüm ekranı güzel bir şekilde kaplayacak şekilde genişler. Ünlü titiz Instagram ile bile çalıştı, ancak fotoğraf başlıkları kenarlara taşacak ve yenecekti ve Hikayeler'de hala boş alan vardı.

Sosyal beslemelerimde gezinirken 90 Hz yenileme hızını takdir ettim. AMOLED paneller güzel, canlı ve renkli görüntü ve video kalitesi sunuyor. Yine de, iPhone 13 serisinden yaklaşık 200 nit daha kısık oldukları için biraz daha parlak olmalarını isterdim.

Kapatıldığında, Duo 2 temelde işe yaramaz çünkü Galaxy Z Fold 3'ün aksine, "harici" bir ekrana sahip değil. Cihaz bir masanın üzerindeyken bildirimlerinizi okumak istiyorsanız, cihazı açık veya bir ekranı dışarı bakacak şekilde bırakmanız gerekir.

David Imel for Engadget

Ancak Microsoft, Duo 2 yeni Bakış Çubuğu aracılığıyla kapalıyken size en azından barebone bildirimleri sunmaya çalışıyor.

Göz Atma Çubuğu etkinleştirildiğinde, bu küçük şeritte saati ve diğer sistem bilgilerini görebilir ve gelen aramalarınız veya mesajlarınız olduğunda farklı renklerde yanar. Aslında Duo 2'nin pilin zayıf olduğunu belirtmek için kırmızı parlayarak gece boyunca şarj olmamasına dikkatimi çekti.

Bakış Çubuğu biraz yardımcı olsa da, aynı zamanda çok küçük, yani siz Saati, diyelim ki birkaç santimden daha uzak bir mesafeden görmek için Süpermen'in görme yetisine sahip olmak gerekir, bu da temel olarak amacı bozar. Ayrıca, Göz Atma Çubuğu şimdilik yalnızca birinci taraf uygulamalarla çalışır; bu, yalnızca kısa mesajlar ve telefon aramalarında uyarı alacağınız anlamına gelir. Oh, ve Microsoft'un ekosistemine bu kadar bağlı olmanız durumunda Teams arar.

Duo 2'nin çift ekranlarının en iyi kullanımları

Duo 2'yi bir sağlam ve pürüzsüz menteşe sayesinde birkaç başka mod (veya Microsoft'un dediği gibi "duruşlar"). Çok fazla güç kullanmadan açılması kolaydır, ancak bir ekranı yerinden oynatmadan destekleyecek kadar güçlüdür. Belki de Duo 2'yi kullanmanın en iyi yolu Kitap ve Çadır modlarındadır, ikincisi masa başında otururken oyun oynamak için harikadır. Dizüstü bilgisayarımda çalışırken Twitter'a veya YouTube canlı sohbetine göz kulak olmak için de kullanışlı.

dims?image_uri=https%3A%2F %2Fs.yimg.comDavid Imel for Engadget

Ardından, dikkatinizi daha yoğun bir şeye çevirmeye hazır olduğunuzda, Kitap moduna geçin ve Duo 2'yi basılı tutun her iki ekran da size dönük olacak şekilde yukarı kaldırın.

Yine de, TV izlerken veya grup sohbetlerinize hızlı bir yanıt gönderirken boşta kıyameti kaydırmak için ideal değildir. Her iki ekrana da sahip olduğunuzda, temel olarak, ister kitap okurken, ister bir tarafta yemek tariflerine bakarken, diğer tarafta bir alışveriş listesi oluştururken, aktif olarak meşgul olmanızı isterler.

Duo 2 bu konuda tatmin edicidir. dikey olarak tutuyorsanız mod. Yatay yönlendirmeye çevirin ve tüm kullanıcı arayüzü, özellikle geri ve son düğmelerle eski Android ana ekranını seçmek yerine kaydırma tabanlı gezinme kullanıyorsanız, ayak uydurmak için mücadele eder. Genel olarak, Duo 2 yatay olarak tutulduğunda biraz hantal hissediyor.

Yazılım tuhaflıkları devam ediyor

Microsoft'u Duo 2'nin yazılımını geliştirmek için yaptığı tüm çalışmalar için övmek istiyorum. Geçen yılki modelin sıcak karmaşasıyla karşılaştırıldığında, sistem biraz daha uyumlu hissediyor. Bunun bir kısmı, Android 11'deki çok ekranlı cihazlar için daha iyi destekle ilgili. Ancak tuhaflıklar hala devam ediyor ve tek tek listeleyemeyeceğim kadar çok sayıdalar, bu yüzden size sadece birkaç örnek vereceğim.

Daha önce de söylediğim gibi, kullanıcı arayüzü kaydırma tabanlı gezinme ile ne yapacağını bilmiyor ve yatay modda, eve gitmek için tipik yukarı kaydırma hareketi çalışmıyor.

Geri dönmek için yalnızca soldan hızlıca kaydırabilirsiniz; diğer yolu tercih eden herkes için kötü haber. dims?image_uri=https% 3A%2F%2Fs.yimg.comDavid Imel for Engadget

Ayrıca, bu modda yazmaya çalışmak hala bir acıdır — ikiden fazlasını kaybedersiniz ekranın üçte biri klavyeye kadar (ve altta tuhaf bir boş alan), bu yüzden ne yazdığınızı görmek için iyi şanslar.

Kitap modunda bile sinir bozucu tuhaflıklar var. Orijinal Duo'da diğer gözden geçirenlerin belirttiği yaygın bir dokunmatik giriş sorunu var ve bu, Duo 2'nin neden yavaş ve titiz olduğunu hissettiğimi açıklıyor. Sistem genelinde, ister kameradaki lensleri değiştirmeye ister bir oyunda ayarlar menüsünü açmaya çalışsın, sistem bazen bir dokunuş kaydetmez. Bir şeyin olması için onu tekrar tekrar zorlamam gerekirdi.

Başka sorunlar da var, ancak bunlar yeterince tutarsız bir şekilde meydana geliyor ki, Duo 2'nin beni gaza getirdiğini hissettim.

Size söz veriyorum, bunun nedeni, Başlangıç ​​akışını görmek için yanlışlıkla sola kaydırmam değildi; Bu, kendi başına görünen bir hayalet uygulamasıdır. Ayrıca daha önce bahsettiğim Instagram altyazı taşması sorunu ortadan kalkmış gibi görünüyordu, ancak arada sırada yeniden ortaya çıkıyordu. Resim Kredisi: Engadget için David Imel

Kamera performansı

Kamera tekti Orijinal Duo'nun en sinir bozucu bölümlerinden biriydi ve ikinci neslin büyük ölçüde geliştirileceğini umuyordum. Ne yazık ki, değildi. Açık olmak gerekirse, donanım daha iyidir. 12 megapiksel ana sensöre, 12 megapiksel telefoto lense ve 110 derece görüş alanına sahip 16 megapiksel geniş seçeneğe sahip üçlü kamera sistemine sahip oluyorsunuz. Selfie kamerası da 11 megapikselden 12'ye yükseltilerek yükseltildi.

Duo 2 ile çekilen fotoğraflar daha iyi. Genel olarak, kamera düşük ışıkta zorlanmasına rağmen, resimler keskin ayrıntılarla zengin ve parlaktı. Fotoğrafların bazılarında arka arkaya çekimlerde kameranın aynı sahneyi farklı şekilde beyaz dengesine sahip gibi göründüğü garip bir oyuncu kadrosu var, ancak bu diğer telefonların da karşılaştığı küçük bir sorun. Daha fazla hayal kırıklığı yaratan şey, arkadaşlarımla benim ve arkadaşlarımın gürültülü, soluk çekimlerini sağlayan ve her şeyi aşırı pozlamaya meyilli ön kamera.

En büyük sorun, Duo 2'nin kamera uygulamasının hala berbat olması.

Ancak Microsoft, kullanıcıların istedikleri zaman hangi kameraları kullanmak istediklerine karar vermelerine izin vermek yerine, arka kameraları ne zaman kullanabileceğinizi sınırlar. Duo 2'yi ekranlar birbirinden 180 dereceden fazla uzakta olacak şekilde açarsanız, Microsoft üçlü sensör modülünü devre dışı bırakır ve selfie seçeneğiyle kalırsınız. Muhtemelen bu, yanlışlıkla cihazın arkasını yakalamanızı önlemek içindir, ancak yalnızca kullanıcı kontrolünü elinizden alır. Ekranlar 180 dereceden biraz fazla açık diye Microsoft neden sizi Duo 2'deki üstün kamera seçeneğinden mahrum bıraksın? David Imel for Engadget

Kullanıcı arayüzünün de olması gerekiyor yedek ekranı fotoğraf görüntüleyici olarak kullanmanıza izin vermek için, böylece çekimlerinizi çektikten hemen sonra görebilirsiniz, ancak bu sürekli olmadı.

Her şeyden önce, kamera hızlı çekime ayak uyduramıyor, bazen bir resim çekip galerinize kaydetmek için birkaç saniye sürüyor (bu gecikmenin, kullanıcı arayüzünün yukarı çekmeye çalışmasıyla daha fazla ilgisi olduğundan şüpheleniyorum). gerçek bir işlemci sorunu dışındaki ekrandaki görüntü). Daha önce bahsettiğim dokunmatik giriş gecikmesini atın ve tüm kamera deneyimi bir felaket. Sanki Microsoft, kamerayı hiç test etme zahmetine girmemiş gibi.

Performans ve pil ömrü

Yazılım tuhaflıklarının ötesinde, Duo 2'nin üst düzey Snapdragon 888 yonga seti gerçekten de zorluk çekiyor gibiydi. zamanlar. Tek ekran modunda birkaç tur Uçak Şefi oynadığımda, cihaz ısındı ve ardından tamamen durdu, bu da beni sabırsız yolculara yemek veremez hale getirdi. Bu sadece iki ekranı da tamamen çevirdiğimde ortaya çıkmaz. Genel olarak, kamera modülünün altındaki alan ısınma eğilimindedir. Ancak Duo 2'nin kenarları arka arkaya sıkıştığında, ısının yeterince hızlı dağılmasını engelliyor gibi görünüyor.

O zaman sayısız kez uygulamalar benim üzerimde öldü. Duo 2'yi, klavyeyi deneyebilmeleri için sağ ekranda OneNote olan bir arkadaşıma verdim.

Cihazı kapatıp açtık ve uygulama hala çalışmıyordu. Yalnızca bir güç, OneNote'u yeniden canlandırdı. Ah ve bazen yatay modda yalnızca bir ekran kullandığımda, kullandığım uygulama yerine ana ekranı bir ekran görüntüsü yakalıyordu. David Imel for Engadget

Etkilendiğim tek şey Duo 2'nin pil ömrünün daha kötü olmaması öncekinden - ki bu çok düşük bir çubuktur. Bu yılın modeli, bir ekranda video özet testimiz ve diğerinde Android ana sayfası oynatılırken 10 saat 16 dakika sürdü. Orijinal Duo 10 saat 32 dakikada geldi ve daha hızlı ekranlar göz önüne alındığında bu adil görünüyor. Değeri ne olursa olsun, 120 Hz panele sahip Fold 3 14 saat 3 dakika sürdü.

Bitiş

Duo'nun tüm küçük yollarına devam edebilirim. 2 mücadele, ama bu sonsuza kadar sürer.

Microsoft'un deneyimi geliştirmek için sunduğu üçlü arka kameralar ve Bakış çubuğu gibi şeyler yalnızca küçük iyileştirmelerdir. Daha hızlı ekranları takdir ediyorum, ancak bu fiyata neredeyse verildi. Slim Pen 2'yi test edemedim, ancak bunun için fazladan 130 dolar ödemeniz gerekeceğini belirtmekte fayda var.

Galaxy Z Fold 3 gibi, Duo 2 de biraz sıkıntı çekiyor. kimlik krizinden. Her iki cihaz da telefon yerine geçecek kadar iyi çalışmıyor, ancak en azından Samsung'un katlanabilir cihazının güvenilir yazılımı ve iyi kameraları var. İyileştirmelere rağmen, Duo 2 hala başlatması maliyetli bir tür hileli cihaz ve yalnızca 1.500$'ı harcayan ve gerçekten çift ekranlı bir telefona ihtiyacı olan kişiler onu satın alabilir.

< h2>Temel özellikler

İşlemci: 8 GB RAM'li Snapdragon 888

Depolama: 128/256/512 GB

MicroSD kart desteği: Yok

Ekranlar: 90 Hz uyarlanabilir yenileme hızıyla 1.892 x 1.344 (401 ppi) çözünürlükte 2 x 5,8 inç AMOLED ; 2.688 x 1.892'de birleşik 8.3 inç AMOLED

Arka üçlü kameralar: OIS'li 12MP f/1.7 geniş açılı kamera; 16MP f/2.2 ultra geniş kamera (110 derece FOV); 2x optik yakınlaştırmalı 12 MP f/2.4 51 mm telefoto kamera

Ön kamera: 12 MP f/2.0 kamera

İşletim sistemi: Duo 2 Kullanıcı Arayüzü ile Android 11

Pil: 4.449mAh

Şarj oluyor: 23W'ta hızlı kablolu şarjlı USB-C bağlantı noktası .

Boyutlar: Açık: 184,5 x 145,2 x 5,5 mm (7,26 x 5,71 x 0,21 inç); Kapalı: 145,2 x 92,1 x 11,0 mm (7,26 x 3,62 x 0,42 inç)

Ağırlık: 10,01 ons; 284 gram

Parmak izi sensörü: Evet, güç düğmesinde

Su geçirmezlik: IP68

NFC: Evet

Kulaklık jakı: Hayır

Fotoğraflar David Imel (@DurvidImel)

.