ŞEBİN GÜNDEM
HV
25 TEMMUZ Perşembe 21:15
Advert

47. Uluslararası Giresun Aksu Festivalinde 7 çift 1 tek taş atıldı

Giresun Belediyesi tarafından bu yıl 47’incisi düzenlenen Uluslararası Giresun Aksu Festivali binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırladı.

KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 20-05-2024 20:30   Güncelleme : 20-05-2024 20:38
47. Uluslararası Giresun Aksu Festivalinde 7 çift 1 tek taş atıldı

Giresun Belediyesi tarafından bu yıl 47’incisi düzenlenen Uluslararası Giresun Aksu Festivali binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırladı.

 

Giresun Belediyesi tarafından, yöreye özgü birtakım geleneklerin yaşatılması amacıyla organize edilen Uluslararası Giresun Aksu Festivali binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırladı.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından, Aksu’da ki festival sahasında başlayan kutlamalarda katılımcılar doyasıya eğlenirken, festival alanı doldu taştı.

Festivale; Giresun Belediye Başkanı Fuat Köse, Giresun Valisi Mehmet Fatih Serdengeçti, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan, Giresun Milletvekilleri Elvan Işık Gezmiş, Nazım Elmas, Ertuğrul Gazi Konal, Giresun Üniversitesi Rektörü Yılmaz Can, İl Jandarma Komutanı Albay Özgür Özer, İl Emniyet Müdürü Recep Güzelyazıcı, Cumhuriyet Başsavcısı Zeynel Abidin Akkiraz, Bulancak Belediye Başkanı Necmi Sıbıç, Görele Belediye Başkanı Hasbi Dede, Espiye Başkanı Erol Karadere ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Tolga Erener’de katıldı.

Festival etkinlikleri kapsamında yerli yabancı ekiplerin halk oyunları gösterileri ve yerel sanatçı konserleri katılımcılara keyifli anlar yaşattı. Yabancı ekipler Gürcistan ve Slovakya ile Muğla Büyükşehir Belediyesi, Polatlı Belediyesi ve Afyonkarahisar Belediyesi, Giresun Folklor Sanat Derneği (GİFSAD) ve Giresun Belediyesi Konservatuarı ekiplerinin gösterileri izleyicileri adeta büyüledi.

Giresun Valisi Mehmet Fatih Serdengeçti, Giresun Milletvekilleri Elvan Işık Gezmiş, Nazım Elmas ve Ertuğrul Gazi Konal, Kültür ve Turizm İl Müdürü Kemal Gürgenci ve Turizm Tanıtma Derneği Başkanı Uğur Karaibrahimoğlu’da festivalin anlam ve önemine dair konuşma yaptılar.

Bazı geleneklerin yaşatılması amacıyla düzenlenen festivalde, Giresun Belediye Başkanı Fuat Köse ve il protokolü geleneği yaşatmak adına Giresun’a özgü sac ayağın içinden üç kez dilek tutup geçti. Başkan Köse, dileğini Giresun’a ve tüm ülkeye sağlık, mutluluk ve barış olarak açıkladı.

Ayrıca, Belediye Başkanı Fuat Köse ve vatandaşlar Aksu Deresi'nin denizle buluştuğu yerde dilek tutarak sırtları dereye dönük şekilde dereye 7 çift 1 tek taş attılar.

Hüseyin Şenel OdacıHüseyin Şenel Odacı