ŞEBİN GÜNDEM
HV
30 EYLÜL Cuma 12:51

ABD: İşgücü piyasası daha yavaş bir ısınma gösterebilir

Yarın açıklanacak olan Ağustos ayı istihdam raporunun ayrıntılarında muhtemelen önceki aya göre daha yumuşatılmış bir baskı göreceğiz.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-09-2022 14:52
ABD: İşgücü piyasası daha yavaş bir ısınma gösterebilir

Yarın açıklanacak olan Ağustos ayı istihdam raporunun ayrıntılarında muhtemelen önceki aya göre daha yumuşatılmış bir baskı göreceğiz. Piyasa beklentisinin tarım dışı istihdam artışında 298K, işsizlik oranında yüzde 3,5, işgücüne katılım oranında yüzde 62,2 olduğu görülmektedir. Ortalama saatlik kazançların ise aylık yüzde 0,4 ve yıllık bazda yüzde 5,3 oranında artması beklenmektedir. Manşet istihdam verisinde net bir piyasa konsensüsü olmadığını ve beklentilerin 75K – 452K aralığında geniş bir alana yayıldığını gözlemliyoruz.

Ağustos iş raporları işgücü piyasasının muhtemelen önceki aya biraz daha az sıcak olduğunu gösterecek olsa da, firmaların işe alım yapmaya devam etmesini ve işsizliğin azalmasını halen baz senaryoda değerlendiriyoruz. Özellikle işgücüne katılım oranının durağanlığı kapsamında havuzun daha az genişlemesini bekliyoruz, bu da istihdam artışları daha düşük hızda devam etse bile işsizliğin azalabileceğini göstermektedir. Ücret artışları da henüz zirveye ulaşmamış olabilir, enflasyonist ortamda aylık verilerdeki yüksek eğilimi görebiliyoruz.

Ortalama saatlik kazançlar hızlanıyor. Kaynak St. Louis Fed, Bloomberg Economics

Tüm bunların yanında; İşgücü piyasasının hala ekonomiyi taşıyacak kadar güçlü olduğunu gösterecek olumlu işaretler var. Fed'in faiz artırımına devam etmesi için ekonominin hala yeterli dayanıklılığa sahip olduğunu gösteren göstergeler bir süre daha devam edecek görünüyor. Bu, istihdam verileri de muhtemelen Fed'in planını değiştirmeye şu aşamada uygunluk yaratmayacaktır. uygun olmayacağını gösterecektir.

Genel olarak ele alırsak; Şimdilik, odak noktası FOMC'nin Eylül toplantısında 50 veya 75 baz puan artırıp artırmayacağı. Powell'ın Jackson Hole konuşması, Fed’in TÜFE’deki aylık yumuşamalara rağmen genel perspektifte proaktif duruşa devam edeceği ve henüz görevinin tamamlandığına inanmadığı şeklindeki hareket planını ortaya koymakta. Powell'ın de belirttiği gibi, resesyon veya enflasyon konusunda verilerin toplam eğilim ve doğrultusu ele alınmakta. Bu perspektifte işgücü piyasası verilerini de değerlendirecek olursak, 75 baz puanlık bir artış Eylül ayında biraz daha olası görünmektedir.

Kaynak:Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

AdminAdmin

YORUMLAR