Haber
Giriş Tarihi : 12-07-2021 10:12   Güncelleme : 12-07-2021 10:16

Aşı Olmayanlara Kısıtlama

Uzmanlar dünyada uygulamaya konan kısıtlamaları Türkiye için de önerdi.

Aşı Olmayanlara Kısıtlama

Uzmanlar dünyada uygulamaya konan kısıtlamaları Türkiye için de önerdi.

Türkiye’de ağustosun ortalarından itibaren Delta varyantını yüzde 80 oranında görmeye başlayacağız diyen uzmanlar, biran önce genç nüfusu düzenli olarak aşılamanın önemine dikkat çekiyorlar.

Gençleri aşıya teşvik etmek amacıyla yasaklamalardan ziyade gençlerin keyfekeder sosyalleştikleri alanları kısıtlamaya dönük uygulamalara gidilebilir. Konserler, tiyatro, sinema, eğlence merkezleri, futbol, basketbol maçları gibi alanlara 2 doz aşısını olmayanlar alınmayabilir.

Dünyada uygulamaya konan kısıtlamalar;

ALMANYA: Aşı olmayanlar alışverişe ya da berbere gittiklerinde yanlarında koronavirüs negatif olduğunu kanıtlayan test sonucu bulundurmak zorunda. Başbakanlık Dairesi Başkanı Braun, "Aşı olana yaptırım uygulanmayacak" dedi. Bu kapsamda yakın zamanda aşı yaptırmayanlar sinema, tiyatroya gidemeyecek duruma gelebilir.

PAKİSTAN: Pakistan Pencap Sağlık Departmanı Sözcüsü Hammad Reza, 'aşı yaptırmayanların cep telefonlarının iletişime kapatılacağını' duyurdu.

İSRAİL: Ülkede sadece aşılananlar restoranlara, kafelere, spor merkezlerine telefonlarındaki QR kodlarını okutarak girebiliyor.

DANİMARKA: Aşı kimliğini aşılanmış, hastalığı atlatmış ya da son 72 saat içerisinde PCR testi sonucu negatif kişiler alabiliyor. Sadece bu kişiler kafelerin ve restoranların kapalı bölümlerine kabul ediliyor, futbol maçlarını stadyumda izleyebiliyor.

AVUSTRALYA: Avustralya havayolu şirketi Qantas'ın sözcüsü, "İnsanlardan uçağa binmeden önce aşı yaptırmalarını isteyeceğiz. Ülkeye gelen ve ülkeden ayrılan uluslararası yolcular için bunun bir gereklilik olduğunu düşünüyoruz" dedi.

İNGİLTERE: Ülkedeki her türlü sağlık kurumunda çalışmak için aşı zorunluluğu getirilecek.

İSPANYA: Geçen şubat ayında Palma, Alicante ve Costa Brava gibi yerlere ancak aşı olduğunu kanıtlayan belgeyle girilebileceği açıklandı.

BELÇİKA: Aşı olanlar, testi negatif çıkanlar veya hastalığı daha önce geçirenlere 'korona kartı' uygulaması başlatılacak. Bu kartı alanlar, tedbirlerden muaf tutularak sinemalara ve restoranlara gitmekte özgür olacak.