Haber
Giriş Tarihi : 14-11-2018 21:34   Güncelleme : 14-11-2018 22:59

Bakan yardımcısı M.Fatih Kacır’dan hemşehrilerine samimi açıklamalar

Sanayi ve Teknoloji Bakan yardımcısı M.Fatih Kacır, hemşehrilerinin ziyaretinde gençlere yönelik samimi açıklamalar yaptı.

Bakan yardımcısı M.Fatih Kacır’dan hemşehrilerine samimi açıklamalar

Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şimşek ve Yönetim Kurulu üyeleri, Ankara Şebinkarahisar Vakıf Başkanı Av. Ali Yaşar Yücel ve Yönetim kurulu Sanayi ve Teknoloji Bakan yardımcısı M.Fatih Kacır'ı makamında ziyaret ederek yeni görevinde başarılar dilediler.

Dernek Başkanı Mehmet Şimşek, Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneğinin Kuruluşundan bu güne kadar yaptığı hizmetleri ve çalışmalar hakkında bilgiler vererek, bakan yardımcısına yeni görevinde başarılı olmasını diledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, ülke gündemine değinirken, Şebinkarahisar ve bölgenin kalkınmasına yönelik önemli tespitler yaptı. Kurucuları arasında yer aldığı Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdüren, T3 Vakfı bünyesinde Deneyap Teknoloji Atölyeleri kurulmasının öncülüğünü yapan Kacır, Şebinkarahisarlı gençlere yönelik projelerin yapılabileceğini söyleyerek şöyle dedi.

"Sivil toplum kuruluşlarımızın gençlere yönelik rutin faaliyetleri dışında, büyük şehirlerde büyüyen gençlerimize yönelik farklı programlar düzenlemeli onların deneyerek, tecrübe ederek öğrenmelerine imkan sağlamalıyız. Bizim gençler meraklı insanlar. Dünyanın bir ucuna turlarla gezilere katılıyorlar. Bunun nedeni ise gençlerin keşif ve merak duygusunu tetikleyen organizasyonlar sebebiyle oluyor. Gençlerimize belki bizde böyle organizasyonlar yapmamız lazım.

Başlangıç için, büyükşehirlerde yetişen gençlerimizi Şebinkarahisar'da bulunan yöresel ürün imalatçılarına götürerek pekmezin, kömenin nasıl yapıldığını görerek tecrübe etmelerini, dut toplama mevsiminde dut toplamalarına imkan sağlamak gibi birçok faaliyetler olmalı.

Ben kişisel olarak Sivil Toplum Kuruluşlarının kurumsal olarak kuvvetlenmesi için gelir getirici unsurlara sıcak bakıyorum. Ama eğitim ve gençlik odağımızı asla kaybetmememiz lazım. Şebinkarahisar derneğinin üniversite öğrencilerine burs vermesi çok önemlidir. Bizlerde buna katkı vereceğiz. Gençlere sahip çıktığınız için çok teşekkür ediyorum. Verilen burs desteklerini çeşitlendirebiliriz. Genele verdiğimiz burslar devam etsin. Bunun yanında bir öğrencimize de yıllık başarı ödülü olarak daha büyük bir ödül verelim. Alanında belki uluslararası başarı elde etmiş bir ya da üç öğrencimize daha üst seviyede destek verilebilir. Belki bir öğrencimizi her yıl yurtdışı eğitimine gönderebiliriz. Biraz daha böyle bursları çeşitlendirebilirsek ayrıca güzel olur. Başarıyı taltif etmeyi çok önemsiyorum. Fırsat eşitliği anlamında genele bir destek vermek önemli gayretli olanı,  başarılı olanı ayrıca ödüllendirmek daha önemli.

Şebinkarahisar'da köme imalatı yapan firmalarımızın artık markalaşması gerekiyor.  Şebinkarahisar kendi markasını, kendi değerlerini ve ürünlerini geliştirerek Türkiye genelinde söz sahibi olan markaları ortaya çıkartmalı, hatta küçük satış ofisleri açarak her kesime ulaşmaya çalışılmalı.

Birde yapmak istediklerimiz var örneğin önümüzdeki dönemde Türkiye Sanayi ve teknoloji ekseninde Türkiye olarak 2002’den bu yana çok önemli bir büyüme hikâyemiz var. Bu hikâyeyi daha kalıcı kılmak, güçlendirmek için sanayi ve teknolojiye önemli bir görev düşecek. Burada tabi hem kamuya hem özel sektöre önemli görevler düşecek. Bu dönemde yükümüz ağır. Bu yüzden davet edilen programlara açıkçası çok arzu etmeme rağmen katılamıyorum.

Bölgesel kalkınma Bakanlığımızın sorumluluğunda olduğu için o yönde ciddi çalışmalarımız olacak. Sivil Toplum Kuruluşlarımızın, yerel yöneticilerimizin projeleri olursa her zaman destek vermeye bizler hazırız. Şebinkarahisar çok kıymetli, tarihi ve kültürü önemli bir yer. Türkiye’nin bazı ürünlerde en güzel ürünlerinin yetiştiği bir yöremiz ve büyük bir turizm kıymeti var. Şebinkarahisar tarih boyunca kıymetli insanları Şebinkarahisar’da sizler gibi birçok alanda topluma katkıda bulunan milleti için çalışan pek çok insan yetişmiş. Bizler Şebinkarahisar'ın bu şöhretine layık olursak ne mutlu bize."

www.sebingundem.com