Giresun
Giriş Tarihi : 03-10-2021 18:56   Güncelleme : 03-10-2021 18:56

Balık az, maliyetler pahalı

Giresunlu balıkçılar, balık sezonu açıldığı günden itibaren beklenen bolluğun yaşanmadığını, bunun da fiyatlara olumsuz yansıdığını söyledi.

Balık az, maliyetler pahalı


Balığın az olmasının maliyetlere pahalılık olarak yansıdığını kaydeden balıkçılar, balığın az olması nedeniyle maliyetlerin de yüksek izlediğini ve satışların da istenilen seviyede olmadığını ifade etti. Giresun'daki balık tezgahlarında ise hamsi 35, mezgit 25, levrek 60, çinekop 35 ve istavrit 15 liradan satılıyor.


Palamuttan umduklarını bulamadıklarını anlatan balıkçı Aydın Ünal, “Balık sezonu açılalı bir ay oldu ama beklenilen olmadı. Palamut bolluğu yaşanacak dediler ama palamut palavra oldu, şu an yok denecek vaziyette. Yeniden hamsi de az ölçüde avlanıyor. Hamsi de palamut da az olunca maliyetler yüksek oluyor. Azıcık istavritin maliyeti uygun gibi ancak bunun sebebi de istavritin boyunun kısa olmasından kaynaklanıyor. Maliyetler şu anda pahalı ama zamanla düşecektir diye umut ediyoruz. Zira şu anda hala deniz suyu istenilen seviyede soğumadı ve bu da özellikle hamsi avı için uygun şartlar değildir. Palamuttan yana artık umudumuz kalmadı en azından hamsinin suratımızı güldürmesini bekliyoruz” dedi.