Haber
Giriş Tarihi : 12-08-2019 16:27   Güncelleme : 12-08-2019 16:54

Bu Festivalde İl Hakkımızın İadesini Gündem Yapalım

Yıllardır merakla beklenen il hakkımızın iadesi Şebinkarahisarlıların gündeminden hiç düşmeyecek.

Bu Festivalde İl Hakkımızın İadesini Gündem Yapalım

Ulusal medyada il olabilecek ilçelerin TÜİK verileri üzerinden değerlendirmeleri yapılırken ilçelerin bağlı olduğu ilin merkezine uzaklığı, nüfusu, sosyo-ekonomik koşulları gibi kriterler baz alınıyor. İl hakkı elinden alınan Şebinkarahisar’ın bu durumu ise hiçbir zaman yapılan haberlerde değerlendirilmiyor.

Kimileri bağlı oldukları illerden büyük nüfusa ve ekonomiye sahip, kimileri bulunduğu coğrafi konumundan dolayı il olmayı bekliyor olabilir, olmalıdır. Geçmişte il olup Şebinkarahisar'la birlikte ilçe yapılan ilçelerin yeniden il yapıldığını, bunların içinden sadece bir tanesinin il yapılmadığını ise hepimiz biliyoruz.

Geçmiş yıllarda Şebinkarahisar'ın il olma konusunda önemli çalışmalar yapılmışken, günümüzde gerekli çalışmaları maalesef görmek mümkün değil. Şebinkarahisar’ın il hakkının iade edilmesi gerektiğini bunun bir hak iadesi olduğunu sürekli gündemde tutarak sosyal medya hesaplarımızda ve tüm etkinliklerimizde gündeme getirerek Şebinkarahisar Sivil Toplum Kuruluşlarıyla yapılan tüm etkinliklerin birinci gündemi olmasını sağlamalıyız.

Şebinkarahisarlılar olarak nedense bu konuyu sürekli göz ardı ediyor, adeta gündeme getirmekten imtina ediyoruz. Her toplantımızda, her buluşmamızda bunu dilimize pelesenk yapmalı, Şebinkarahisar adına yapılacak tüm organizasyonlarda ve hatta Şebinkarahisar Ceviz festivalini bir başlangıç olarak kabul ederek, İl hakkımızın iadesi konulu afişler hazırlayıp tüm organizasyonlarımızda sürekli gündemde tutmalıyız.

Kimden korkuyor, kimden çekiniyoruz. Şebinkarahisar'ın il olma isteğini Şebinkarahisar'da bulunan İdarecilerimizin, Esnaflarımızın, Sivil Toplum Kuruluşlarımızın ve Siyasi Parti Temsilcilerimizin artık slogan haline getirmeleri gerekiyor. Orada yakılacak meşale gurbette bulunan hemşehrilerimizin desteğiyle Ankara'da alev olacaktır.

Vadi ilçelerinin Şebinkarahisar’ın il olmasıyla birlikte sorunlarını kısa zamanda çözüme ulaşacağının bilincinde olarak Şebinkarahisar Vakıfları, Dernekleri, Köy Dernekleri ve diğer ilçe dernekleriyle birlikte il yapma komitesi kurarak çalışmaya bir an önce başlanmalı.

12 Ağustos 2019

Hüseyin Şenel Odacı

Fotoğraf : Ali Osman Demirci - Şebinkarahisar

www.sebingundem,com