İlçeler
Giriş Tarihi : 24-06-2021 00:39   Güncelleme : 24-06-2021 00:59

Çamoluk’ta Siyez Buğdayı ve Kuru Fasulye Yatırımları Devam Ediyor

DOKAP'ın desteğiyle Çamoluk’ta Siyez buğdayı ve tescilli kuru fasulyes için yatırımlar devam ediyor

Çamoluk’ta Siyez Buğdayı ve Kuru Fasulye Yatırımları Devam Ediyor

DOKAP'ın desteğiyle Çamoluk’ta Siyez buğdayı ve tescilli kuru fasulyes için yatırımlar devam ediyor

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce yürütülen ve Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından finanse edilen ’Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi’ kapsamında Çamoluk ilçesinde, siyez buğdayı ve ’Coğrafi İşaret Tescilli’ Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesi tohumluğu dağıtımlarının ardından un değirmeni ve bulgur tesisi kuruldu.

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce yürütülen ve Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından finanse edilen 'Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi' kapsamında Çamoluk ilçesinde, siyez buğdayı ve 'Coğrafi İşaret Tescilli' Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesi tohumluğu dağıtımlarının ardından un değirmeni ve bulgur tesisi kuruldu. Ayrıca Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesinin hasat ve harman işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla da bir adet toplar-döver hasat makinesi alımı yapıldı.

Proje çalışmalarını yerinde inceleyen İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Muhammet Angın, projenin ülke tarımına ve yöre ekonomisine önemli katkıları bulunacağını belirterek, “Proje çalışmalarına 2017 yılında başlanılmış olup bu kapsamda Siyez Buğdayı ve Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesi tohumluğu dağıtımları gerçekleştirilerek bu ürünlerin ekim alanları arttırılmıştır. Projenin birinci aşaması çiftçilerimiz tarafından ilgiyle karşılanmış olup önümüzdeki yıllarda ekim alanlarının Siyez Buğdayında 2 bin dekar, Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesinde ise bin dekara ulaşması hedeflenmektedir” dedi.