Haber
Giriş Tarihi : 12-09-2021 02:35   Güncelleme : 12-09-2021 02:43

Çiftçilere 2 yıl önce ücretsiz dağıtılan fidanların ürünü Aronya hasadı yapıldı

Trabzon’un Akçaabat ilçesinde 2 yıl önce dikilen Aronya meyvesinin fidanları ilk meyvelerini verirken, hasadı törenle yapıldı. Aronya bitkisi nedir?

Çiftçilere 2 yıl önce ücretsiz dağıtılan fidanların ürünü Aronya hasadı yapıldı

Trabzon’un Akçaabat ilçesinde 2 yıl önce dikilen Aronya meyvesinin fidanları ilk meyvelerini verirken, hasadı törenle yapıldı. Aronya bitkisi nedir? Aronya nasıl yetişir?

Trabzon'un Akçaabat ilçesinde 2 yıl önceçiftçilere ücretsiz dağıtılarak dikilen Aronya meyvesinin fidanları ilk meyvelerini verirken, hasadı törenle yapıldı.

Akçaabat Belediyesi, Akçaabat Kaymakamlığı ve Akçaabat Ziraat Odası iş birliğinde yaklaşık iki yıl önce çiftçilere ücretsiz olarak dağıtılan aronya meyvesi fidanlarının hasadı yapıldı.

Akçaabat İlçesi Yenimahalle Lazlar mevkiinde bulunan bahçede yapılan hasat etkinliğine Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Akçaabat Kaymakamı Ramazan Kurtyemez, AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu ve Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim ile davetliler katıldı.

Düzenlenen etkinlikte katılımcılar Aronya bahçesinde meyve hasadı yaparken, katılımcılara Aronyalı dondurma, Aronya reçeli ve Aronyalı yaş pasta ikram edildi.

Programda konuşan Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, “Şehrimizde, özellikle çiftçi kardeşlerimize destek olmak için yaklaşık iki yıl önce Belediyemiz, Kaymakamlığımız ve Akçaabat Ziraat Odası işbirliğinde Aronya meyvesi yetiştiriciliği ile ilgili bir süreç başlatmıştık. Başlatmış olduğumuz bu serüvenin başında yaklaşık 40 civarı çiftçimize ücretsiz olarak Aronya fidanı dağıtmıştık. Bugün burada üretici kardeşlerimize destek amaçlı vermiş olduğumuz fidanların ürünlerinin hasadını gerçekleştiriyoruz. Üretici kardeşlerimize ve şehrimize hayırlı olsun” dedi.

Aronya nedir?

Aronya meyvesi, chokeberry adıyla da bilinen gülgiller familyasına ait olan bir çalı bitkisidir. Yüksek antioksidan ve pek çok vitamin içerdiğinden dolayı sağlığa olumlu etkileri sayesinde “süper meyve” olarak adlandırılmaktadır.