ŞEBİN GÜNDEM
HV
22 TEMMUZ Pazartesi 13:45
Advert

Çiftçilere fide dağıtıldı

Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Erzincanlı çiftçilere biber fidesi dağıtıldı.

ÇEVRE
Giriş Tarihi : 15-05-2024 00:08
Çiftçilere fide dağıtıldı

Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Erzincanlı çiftçilere biber fidesi dağıtıldı.
Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından; Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKE) kapsamında 417 bin adet kapya biber fidesi çiftçilere dağıtıldı. %50 sübvanseli olarak tedarik edilen biber fideleri dağıtım törenine Erzincan Vali Yardımcısı Yusuf İzci, Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin, Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü İsmail Esmek ve çiftçiler katıldı.
Törende konuşan Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin, Dünya Çiftçiler Gününü kutlayarak başladığı konuşmasında ; “Tarım, ekonominin hayati öneme sahip bir sektörüdür. Bu gerçek, gelişmiş veya gelişmemiş tüm ülke ekonomileri için geçerlidir. Türkiye’de, tarım sektörünün geldiği noktada en büyük pay şüphesiz Türk çiftçisinindir. Tarım sektöründe istihdam edilen Türk çiftçisi son yıllarda atılan adımlarla büyük aşamalar kaydetmiştir. Biz tarım teşkilatı olarak çiftçilerimize elimizden gelenin en iyisini vermeye ve onlara en iyi şekilde hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.
Erzincan’da uygulanan TAKE Projeleri hakkında bilgi veren İl Müdürü Şahin, bugüne 2021-2024 yılları arasında Erzincan çiftçisine 1.135 ton buğday, 292 ton arpa, 45 ton patates, 52 ton nohut, 14 ton kuru fasulye, 11.800 adet meyve fidanı, 1.720.000 adet sebze fidesi temin edildiğini, projelerin toplam maliyetinin 28 milyon lirayı aştığını söyledi.
Fide dağıtım töreninde konuşan Erzincan Vali Yardımcısı Yusuf İzci, Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu’nun talimatları ile tarım sektörüne çok önemli yatırımların yapıldığını söyledi. Seracılık başta olmak üzere tulum peyniri, meyvecilik, sebzecilik, bağcılık ve tarla bitkilerinin üretimine ağırlık verildiğini ifade eden Vali Yardımcısı Yusuf İzci, önümüzdeki süreçte yapılan bu yatırımların Erzincan’a büyük katkısı olacağını kaydetti. 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutlayan Vali Yardımcısı Yusuf İzci, Tarım ve Orman Bakanlığı’na Erzincan çiftçisine desteğinden dolayı teşekkür etti.

Hüseyin Şenel OdacıHüseyin Şenel Odacı