Giresun
Giriş Tarihi : 27-10-2021 19:20   Güncelleme : 27-10-2021 19:20

Çorum’da Giresun Kültür Tanıtımı Yapıldı

Türkiye genelinde düzenlenen proje yarışmasında, Milli Eğitim Bakanlığı Bilim ve Sanat Merkezi hocası Yasemin Aksakal danışmanlığında Hayat Akgün tarafından sunulan, Somut Olmayan Kültürel Mirasımız Tuz Ekim Festivali projesi kabul edilerek Çorum’da yapılan etkinlikte ilimizi Giresun Kültür Sanat ve Turizm Derneği temsil etti.

Çorum’da Giresun Kültür Tanıtımı Yapıldı

Başkan İbrahim İlyasoğlu yaptığı açıklamada “Çorum’da 21-22-23 Ekim tarihlerinde yapılan projeler tanıtım toplantısına derneğimiz aba zıpka elbiseler ile iştirak ederek, Tuz Ekim Festivali tarihini ve efsanelerini anlatarak daha önce yazdığımız kitabımızı hediye ettik. Temsili tuz ekimini arkadaşlarımız ve çocuklarla beraberce yaptık. Tuzun türküsünü Ayşe Karaçam arkadaşımız söyleyerek gerekli tanıtım pekiştirildi. Alaşağu Durmuş Karakaya ve Yusuf Toptaş Giresun oyunları ile salonu büyüledi. Tarihi Hattuşa kalıntılarını ve müzesini gezdik. Hayalimiz Urfa geceleri gibi, Giresun tuz ekimi ve fasıl geceleri düzenlenmesidir.

Çorum Milli Eğitim Müdür Yardımcısı, Bilim Sanat Merkezi Müdürü ve yardımcısının ilgi ve iltifatlarından mutlu olduk. 6 bin yıl önce Orta Asya’dan Anadolu’ya gelen, bakanlıktan patenti alınan, üniversitede bilimsel bildirisi hazırlanan, hakkında dört adet kitap yazılan ve UNESCO’ya müracaatı yapılan, somut olmayan kültürel mirasımızın, Bilim Sanat Merkezince kabul edilmesi ilimiz adına büyük bir kültür başarısıdır” dedi.

 

İlyasoğlu kendilerine her zaman yardımcı olan Giresun Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu ve Giresun Bilim Sanat Merkezi Müdiresi Banu Uzun ve emeği geçenlere teşekkür etti.