Haber
Giriş Tarihi : 01-09-2020 22:48   Güncelleme : 01-09-2020 23:04

Cumhurbaşkanı Erdoğan Derelide

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz hafta meydana gelen sel felaketinde zarar gören ilçelerde incelemelerde bulunmak üzere Giresun'a geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Derelide

Ordu-Giresun Havalimanı'ndan helikopterle Giresun'da selden zarar ilçeleri havadan inceleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dereli ilçe merkezine geldi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımı Adil Karaismailoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile birlikte ilçe merkezinde incelemelerde bulundu.

Derelide afetzede vatandaşlar ile yaptığı sohbetin ardından Cemil Müdür Caddesi’nde halka hitap ederek konuşmalarında şöyle dedi.

“Tüm Bakanlarımız Her Hususu Yakından Takip Ediyorlar”

Giresun ve ilçelerinin son 50 yılda bir rastlanacak yağış ve afetle karşı karşıya kaldığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sizlere geçmiş olsun diyorum. Hayatını kaybedenlere rahmet diliyorum. Devlet ilk günden bu yana vatandaşının yanına olmuştur. Tüm ilgili bakanlarımız her hususu yakından takip ediyor” dedi.

“Kapanan Tüm Köy Yolları Ulaşıma Açıldı”

Afetten sonra arama kurtarma için 36 ilden personelin Giresun’da görev yaptığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Felaketin ilk anından itibaren 264 araç ve 3672 personel çalışma yaptı. Kapanan köy yollarının tamamına ulaşım sağlandı.

Mali Destekleri Açıkladı

Giresun’da esnafın 50 bin liraya kadar olan zararının tamamının devlet tarafından karşılanacağına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Zararı bu rakamı aşanların da 50 bin liralık kısmı hibe olarak verilecek. Afetten zarar gören KOBİ'ler için 100 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği ayrıca devreye sokulmuştur. Dün gece imzaladığım kararla 20 milyon liralık bir kaynağı AFAD'a bir seferde aktardık. Ziraat Bankası ve Halk Bankası'nın kullandırdığı kredilerin ödemeleri ötelenmiştir” ifadelerini kullandı

Yeni Proje Müjdeleri

Bölgede bu şekilde bir afetin yaşanmaması için keşif bedeli 1 milyar 290 milyon lirayı bulan projenin hayata geçirileceği müjdesini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "TOKİ'nin Dereli'de yapacağı 142 konutun inşası için çalışmalara hemen başlanmıştır, Doğankent'te de 120 konut yapılacaktır. Köylerimizde 250 köy konutu inşa edilecektir, altında ahırı olacak, üstünde de konutu olacak. Toplan keşif bedeli 1 milyar 290 milyon lirayı bulan proje hayata geçirilecektir” şeklinde konuştu.

Yeni Yapılaşma Uygulamaları

Dere yataklarını ev ve yapılarla doldurulması halinde gelip alacağı gerçeğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz yaylaları betona boğarsak gün gelir pişmanlık yaşarız. Depremler bize yaptığımız işin yanlışlığını acıyla göstermiştir. Ancak son 20 yıldır düzenli yapılaşma söz konusu. Harşit Çayı Vadisi'ndeki tüm kum, çakıl ocakları kapatılacak. Derelere yapılacak müdahaleler kontrol altına alınacaktır. TOKİ olarak konutlar yapacağız, dükkanlar yapacağız” dedi.

“Altyapı Çalışmalarını En İyi Şekilde Yapacağız”

Afet bölgesinde altyapı çalışmalarının en iyi şekilde tekrar yapılacağına işaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yöredeki birkaç köprünün yıkılıp, yerine kemer köprü yapılacağına işaret etti.

Erdoğan, "Altyapı ile inşallah burada birkaç köprüyü de yıkıp buralarda gayet güzel kemer köprü inşa edeceğiz ve bu köprülerle de işi sağlama alacağız. Coğrafyanın zorluğu, arazinin kıtlığı, nüfusun artışı elbette inkar edilemez bir gerçektir” dedi.

Afet sonrasındaki arama kurtarma çalışmalarına ilişkin bilgiler de veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sivil toplum kuruluşlarımızda imkanları ve personelleri ile çalışmalara iştirak etmişlerdir. Ekiplerimiz mahsur kalan 172 vatandaşımızı hamdolsun sağ salim kurtarmışlardır. Bu felakette şu ana kadar asker ve sivil 10 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Yaralanan 47 vatandaşımızın tamamı taburcu edilmiştir. Halen 5 insanımız kayıptır. En son kaybımızı bulana kadar çalışmalar sürecektir” dedi.

“Kapalı 118 Köy Yolumuzun Tamamını Ulaşıma Açtık”

Bölgedeki yol, su ve elektrik gibi temel altyapı hizmetlerinin birkaç istisna dışında halkın kullanımına sunulduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının bölgedeki çalışmaları hakkında da açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kapalı 118 köy yolunun tamamına ulaşım sağlanmıştır. Halen 434 iş makinesi ile temizlik ve rusubat kaldırma çalışmaları devam ediyor. Toplamda 101 bin metreküpün üzerinde rusubat kaldırılmıştır. Bu rakam 927 bin metreküpe kadar çıkabilecektir. Sadece Dereli'de 80 bin metreküp rusubat temizliği yapılmıştır” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dereli ilçesinde selde suya kapılarak kaybolan ve cansız bedenine önceki gün ulaşılan Kenan Akar'ın eşi Zeynep Akar ve ailesiyle de görüşerek, başsağlığı diledi. Cumhurbaşkanına Giresun ziyaretlerinde Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da katıldı.