Haber
Giriş Tarihi : 13-06-2020 12:46   Güncelleme : 13-06-2020 12:53

Dernek üyeliği sorgulama ve sonlandırma e-Devlet’ten Yapılabilecek

Dernek üyelerine yönelik e-Devlet' üzerinden yeni bir hizmet daha hayata geçirildi. Bundan böyle Vatandaşlar, e-Devlet üzerinden dernek üyeliklerini sorgulayabilecekler.

Dernek üyeliği sorgulama ve sonlandırma e-Devlet’ten Yapılabilecek

Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğünden yapılan basın açıklamasında, 7226 sayılı bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun ile Dernekler Kanunu'nun 23. maddesinde değişiklik yapıldı. Buna göre, dernek üyeliğine kabul edilenler ile üyeliği sona erenlerin kimlik bilgilerinin, kabul edilme ve sona erme tarihinden itibaren 45 içinde il ve ilçe sivil toplumla ilişkiler birimlerine bildirme yükümlülüğü getirildiği belirtildi.

Açıklamada, bu değişikle derneklerin her türlü iş ve işlemlerinin elektronik ortamda yapılabileceğinin de hüküm altına alındığı vurgulandı.  e-Devlet üzerinden Dernek Üyeliği Sorgulama ve Sonlandırma Hizmeti e-Devlet Kapısı üzerinden kullanıma açıldı. Bugüne kadar bu hizmeti kullanarak 1.089.199 kişi dernek üyeliğini sorguladı.

Kanuyla ilgili yapılan Basın Açıklaması

26.03.2020 tarih ve 31080 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7226 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Dernekler Kanununun 23 üncü maddesinde yapılan değişiklikle derneklere; üyeliğe kabul edilenler ile üyeliği sona erenlerin kimlik bilgilerinin, kabul edilme ve sona erme tarihinden itibaren kırk beş gün içinde il/ilçe sivil toplumla ilişkiler birimlerine bildirme yükümlülüğü getirilmiştir.

Yine aynı Kanun ile Dernekler Kanununa eklenen Ek Madde 2 ile derneklerin her türlü iş ve işlemleri elektronik ortamda yapılabileceği hüküm altına alınmıştır.

Bu düzenlemeler çerçevesinde vatandaşlarımız e-Devlet Kapısı üzerinden derneklere üye olup olmadıklarını sorgulayabilmektedirler. Bugüne kadar bu hizmeti kullanarak 1.089.199 kişi dernek üyeliğini sorgulamıştır.

Yine, hayata geçirilen yeni bir uygulama ile siyasi partiler ve sendikalarda olduğu gibi vatandaşlarımızın e-Devlet Kapısı üzerinden dernek üyeliğinden istifa edebilmesine imkân sağlanmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.  08.06.2020

https://www.tccb.gov.tr/

Sorgulama linki: https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-dernek-uyeligi-sorgulama-ve-sonlandirma

Haber: Bursa Giresun Havadis