Sağlık
Giriş Tarihi : 25-10-2021 14:30   Güncelleme : 25-10-2021 14:43

Duygudurum bozukluklarından bazıları

Majör depresyon Depresyonun ana özelliği kişide karamsarlık, sıkıntı ve elem halinin egemen olmasıdır. Bu ruhsal rahatsızlıkta hastada izlenen diğer...

Duygudurum bozukluklarından bazıları

Majör depresyon Depresyonun ana özelliği kişide karamsarlık, sıkıntı ve elem halinin egemen olmasıdır. Bu ruhsal rahatsızlıkta hastada izlenen diğer belirti ve değişiklikler şöyledir: Hasta ruhsal çöküntü içindedir. Hiçbir ...

 

Majör depresyon
Depresyonun ana özelliği kişide karamsarlık, sıkıntı ve elem halinin egemen olmasıdır. Bu ruhsal rahatsızlıkta hastada izlenen diğer belirti ve değişiklikler şöyledir:
Hasta ruhsal çöküntü içindedir.
Hiçbir şeyden zevk almaz olur.
Kendisini hüzünlü, çökkün, karamsar ve üzgün hisseder:

Gücü ve enerjisi azalmıştır.
Yerine getirmesi gereken sorumluluklara karşı ilgisi kaybolmuştur. Bunun yanı sıra günlük işlerini yapmakta da zorlanır.
Yoğun umutsuzluk ve çaresizlik duyguları yaşar. İçinde bulunduğu durumu bir çıkmaz olarak görür ve bu durumdan bir daha kurtulamayacağını düşünür.
Hasta özellikle sabah saatlerinde içinde yoğun bir sıkıntı ve bunaltı hisseder.
Kendine olan saygısını ve güvenini yitirir. Sürekli kendini suçlar.
Zihnen ve bedenen yavaşlama görülür.

Düşüncelerinde kararsız, konuşmalarında ağırdır; dura dura konuşur. Herhangi bir konu üzerine odaklanmakta güçlük çeker.

İştahı azalır veya artar.
Uyku bozukluğu ortaya çıkar. Uykuya dalmakta veya sürdürmekte zorlanır, sabahları erken uyanma bozukluğu olur. Veya tam tersi olup fazla uyku sorunu olabilir.
Gerçekte bir bellek bozukluğu söz konusu olmadığı halde sürekli olarak unutkanlıktan şikayetçi olur. Hastanın bu durumu yoğun üzüntü, sıkıntı ve dikkat dağınıklığı ile bağlantılıdır.

Gençlik döneminde depresyon
Klinik depresyona gençlik döneminde tüm belirtileriyle birlikte çok ender olarak rastlanır. Çünkü çocukluktan henüz çıkan gencin kendini dıştan izleme ve eleştirme yeteneği zayıftır. Dahası dışa dönük olması ve tepkilerini de baskı altında tutmaması nedeniyle ruhsal çöküntü, kendini suçlama, durgunluk, ümitsizlik gibi depresyona dair belirtiler açıkça ortaya çıkmaz, nadiren çıksa da geçicidir. Bunlar depresyona eşdeğer belirtiler olarak nitelendirilir ve üstü kapalı olarak ortaya çıkarlar. Belirtilerden bazıları:

ok1.gifSürekli sıkıldığını söyler.
ok2.gifHiçbir işle uzun süre ilgilenemez, kendi arzusuyla başladığı bir işten hemen bıkar; başka bir işe yönelir fakat onu da aynı şekilde sonuçsuz bırakır.
ok1.gifBaş ağrısından, yorgunluktan, karın ağrısından, mide bulantısından, uykusuzluktan şikayet eder.
ok2.gifTavrı tedirgindir.
ok1.gifDikkatini toplamakta zorlanır, okuduğunu anlamaz.
ok2.gifDalgın, unutkan ve vurdumduymazdır.
ok1.gifGenel başarı seviyesi düşer.

.