Haber
Giriş Tarihi : 20-08-2021 01:47   Güncelleme : 20-08-2021 02:04

Eğribel Tüneli ne zaman açılacak?

Şebinkarahisar’da ziyaretlerde bulunan AK Parti Giresun Milletvekili Kadir Aydın, Türkiye’nin Ovit ve yeni Zigana Tünelleri'nden sonra en uzun 3. tüneli olacak olan Giresun'daki Eğribel Tüneli'nin yıl sonunda bir tüpünün, 2022 yılı içerisinde ise tamamının hizmete açılması hedefleniyor dedi.

Eğribel Tüneli ne zaman açılacak?

Yapımına 2015 tarihinde başlanan Giresun'u Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk ilçeleriyle İç Anadolu Bölgesi'ne bağlayan 2 bin 200 rakımlı Eğribel Geçidi'ndeki tünelde nihayet sona yaklaşıldı. Tünel’de Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı, AK Parti Şebinkarahisar İlçe Başkanı Nejat Okuyar ve beraberindeki heyet ile incelemelerde bulunun AK Parti Giresun Milletvekili, İçişleri Komisyonu Üyesi ve AK Parti Grup Disiplin Kurulu Üyesi Kadir Aydın, bu yıl sonuna kadar iki tüpten birisi hizmete açılacağını belirterek, "2014 yılında ihalesi yapıldığında 180 milyon liralık bir işti ancak 2 yıl önce yapılan ihalesinde ise 700 milyon liralık dev bir yatırım. Tüplerden biri 5 bin 910 metre, diğeri ise 5 bin 902 metre olmak üzere toplamda yaklaşık 12 kilometre uzunluğundadır ve 800 metre de bağlantı yolları bulunmaktadır. Tamamen yerli mühendislerimizle devam eden inşaat çalışmalarında sona gelindi. Şu anda ikmal ihalesi yapılmış olup aydınlatma, havalandırma çalışmaları devam etmektedir. Bu yıl sonuna kadar iki tüpten birisi hizmete açılacaktır. Diğer bir tüp ise gelecek yıl içerisinde hizmete girecektir.” dedi.

 

BOLU TÜNELİ'NİN 2 KATI UZUNLUĞUNDA

Tünelin tamamlanması ile güzergah 6,5 km kısalarak ve mevcut yola göre de 25 dakika zaman tasarrufu sağlanacağının altını çizen Aydın, "Şuan çalışmalarında sona gelinen Eğribel Tüneli'nin önemini daha iyi anlayabilmek için Bolu Tüneli ile kıyaslama yapmak gerekir. Şöyle ki yaklaşık 20 yıl süren Bolu Tüneli'nde kaç tane başbakan, Cumhurbaşkanı ve Ulaştırma Bakanı değişmişti hatırlayalım. Tamamlamak yine AK Parti'ye nasip oldu. Bolu Tüneli Türkiye'nin en önemli yatırımlarından birisiydi ve yabancı mimarlar, mühendisler tarafından yapılmıştı. Sadece 3 kilometreydi. Bugün ise Eğribel Tüneli, Bolu Tüneli'nin 2 katı uzunluğunda ve tamamen yerli mühendislerimiz tarafından yapılıyor" ifadelerini kullandı.