Giresun
Giriş Tarihi : 29-12-2021 00:53   Güncelleme : 29-12-2021 01:05

Eğribel Tüneli Trafiğe açıldı

Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk ilçelerini Giresun’a bağlayan güzergâh üzerinde olan Eğribel geçidi… Ağıtlara, türkülere, protestolara konu oldu. Özellikle kışın ulaşım sorunlarından dolayı insanlar hastaneye gidemedi, yollardan geri döndü, can verdi. Yılların kanayan yarasıydı. İşte o olmaz denilen Eğribel geçidi geçildi. Karadeniz Bölgesi'ni İç Anadolu Bölgesi'ne bağlandı. 5 bin 900 metre uzunluğundaki Eğribel Tüneli'nin bir tüpü çift yönlü olarak ulaşıma açıldı.

Eğribel Tüneli Trafiğe açıldı

Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk ilçelerini Giresun’a bağlayan güzergâh üzerinde olan Eğribel geçidi… Ağıtlara, türkülere, protestolara konu oldu. Özellikle kışın ulaşım sorunlarından dolayı insanlar hastaneye gidemedi, yollardan geri döndü, can verdi. Yılların kanayan yarasıydı. İşte o olmaz denilen Eğribel geçidi geçildi. İç Anadolu’yu Karadeniz Bölgesi’ne bağlayan, Sivas-Giresun güzergahında Şebinkarahisar ilçesinde yer alan Eğribel Tüneli’nin toplam uzunluğu çift tüp şeklinde 11 bin 810 metre olacak.

 

Kazı çalışmaları tamamlanan 5 bin 900 metrelik çift tüpten oluşan tünelin şu ana kadar sağ tüpünde beton kaplama çalışmaları tamamlandı. Asfaltı dökülerek yol çizgileri çizilen tüpte ulaşım sağlanmaya başlandı.

 

Hizmete alınan tünel, kışın tipi ve fırtına nedeniyle ulaşımın zaman zaman durduğu Eğribel Geçidi’ni bertaraf ederek vatandaşlara güvenli ulaşım sağlayacak. Tünelin sol tüpünde ise çalışmalar devam ediyor.