Şebinkarahisar
Giriş Tarihi : 20-03-2020 11:05   Güncelleme : 20-03-2020 11:17

Evinde Kal Şebinkarahisar

Koronavirüs (Kovid-19) salgını tüm dünyada tehdit oluşturmaya devam ederken, ülke genelinde virüsten korunma tedbirleri alınmaya devam ediyor.

Evinde Kal Şebinkarahisar

Koronavirüs Tedbirleri kapsamında  yapılan çağrılarla slogan haline gelen “Evde kal Türkiye” çağrısına Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı “Evinde Kal Şebinkarahisar” çağrısı yaparak Şebinkarahisar halkını tedbir almaları konusunda uyardı.

Şebinkarahisar Belediyesi Sosyal Medya hesabından yapılan çağrıda, "Evinde Kal Şebinkarahisar" diyerek halkın tedbirli olması tavsiye edilirken, Şebinkarahisar Belediyesinin yaptığı Koranavirüs uygulamaları hakkında bilgi verildi.

Şebinkarahisar Halkına yapılan bildiride;

“Koronavirüs tehdidi ortadan kalkana kadar evlerinizden çıkmamanız virüsün yayılmasını önlemek için en önemli tedbirdir. Ayrıca 65 yaş üstü büyüklerimiz zorunlu olmadıkça evlerinden asla çıkmamalıdır

Koronavirüs Tedbirleri kapsamında Gerek İçişleri Bakanlığımız gerekse diğer tüm bakanlıkların tedbir genelgelerine ilçemizde harfiyen uymak amacı ile bir dizi tedbirlerimiz var. Bilindiği üzere;

Bar, müzikhol, kahvehane, kıraathane, çay ocakları, pastane, kafe gibi insanların bir araya gelip oturdukları mekanları kapattık. Esnaflarımıza duyarlılıkları için ayrıca teşekkür ediyorum.

Yine İlçe kütüphanemizi 30 Mart tarihine kadar kapattık.

İlçe Belediyesi hamam sauna, millet bahçesi oyun parkı Belediyemiz tarafından kapatıldı.

İlçemiz Hayvan Pazarını İlçe hayvan zabıta kurul kararı ile 5 Nisan tarihine kadar kapattık.

16 Mart tarihinde umreden dönen vatandaşlarımız için karantina kararı alınmış, bu tarihten önce dönenler için ise evlerinde 14 gün karantina kurallarına uyulması ve evlerinden çıkmamaları kararı üzerine ilçemizde umreden 16 Mart tarihinden önce dönen vatandaşlarımız evlerinde 14 gün kuralına uymaları için tedbirlerimiz devam ediyor. Çarşıda pazarda gördük duyduk gibi asılsız duyumlara itibar edilmemesi, kurala uymayanları ise Kabahatler Kanuna Göre işlem yapılacağını ve somut bilgilerle Kaymakamlığımıza başvurulmasını rica ediyorum.

Bilindiği üzere İlçemiz geneli kamu kurum kuruluş,otogar,yaşlı bakım merkezi,Toplum Sağlığı Merkezi,gibi kurumları ve okul servis taşıtlarını ve adli makamlar ile koordineli olarak İlçemiz cezaevini dezenfekte ettirdik. Esnaf Sanatkrlr Odası ve Şoförler odasından da aynı hassasiyeti göstermeleri ve odalarına kayıtlı işyerleri ve ticari araçlar ve minibüsleri dezenfekte ettirilmesini resmî yazı ile talimatlandırdık.

Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kamu kurum kuruluşlarda İdari İzinleri düzenledik.

İlçe genelinde düğün, nişan,taziye,kutlama,söyleşi,panel gibi aktiviteler iptal edildi.

İlçe Devlet Hastanemiz Ziyaretçi ve refakatçi kuralları tedbir kapsamında yeniden düzenlendi.

Kamu personelinin aciliyet gerektirmeyen durumlarda yurtdışına çıkış yasağı getirildi.Acil durumlarda ise Valilik Makamından onay alma şartı getirildi.

Bilindiği üzere Diyanet İşleri Başkanlığının almış olduğu karar ile vakit namazları ve cuma namazları camilerde kılınmasına tedbir kapsamında ara verilmiş, ancak münferiden camilerimiz açık bulunmaktadır.

Öte yandan; Belediyemiz, Sağlık Kuruluşlarımız, İlçemizin Adli Makamları ile koordineli çalışmalarımız devam ediyor.” denildi.

#EvindeKalŞebinkarahisar

Manşet Resim: Ali Osman Demirci - Şebinkarahisar