Giresun
Giriş Tarihi : 08-08-2021 13:06   Güncelleme : 08-08-2021 13:06

Fındık işçisinin günlük yevmiyesi belli oldu

Giresun'da fındık toplama işinde çalışacak işçilerin günlük yevmiyesi en az kaç lira olacak. Giresun Valiliği’nin fındık toplama işçileri için belirledi en az ve en yüksek yevmiye ne kadar olacak. 16 yaş altı çocukların fındık toplama işinde çalıştırılması durumunda ne kadar ceza ödeyecek?

Fındık işçisinin günlük yevmiyesi belli oldu

Giresun Valiliği’nden yapılan açıklamada, 2021 yılı fındık hasadının yaklaşması nedeniyle fındık toplama işlerinde çalışacak tarım işçilerine ödenecek ücretlerin tespit edildiği belirtildi.

 

GÜNLÜK YEVMİYE

 

Fındık toplama işinde çalışabilme kriterlerine uygun işçilere, yaş ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın, yemek işverene ait ise günlük 120 lira, yemeğin işçilere ait olması durumunda ise 135 lira yevmiye ödenmesinin kararlaştırıldığı ifade edildi.

 

İDARİ PARA CEZASU UYGULANACAK

 

Açıklamada, fındık ayıklama işinde kullanılan patoz makinesinin saat ücretinin de 250 lira olarak belirlendiği, fındıkların taşınması işinde çalışacak çuvalcılara ise yemek işverene aitse günlük 145 lira, işçiye aitse 165 lira ödeneceği kaydedildi.

 

Giresun Valiliğince 16 yaşın altındaki çocukların fındık tarımında çalıştırılmasının yasaklandığına işaret edilen açıklamada, yasağa muhalefet edenlere 3 bin 64 lira idari para cezası uygulanacağı bildirildi.