Giresun
Giriş Tarihi : 14-07-2021 11:31   Güncelleme : 14-07-2021 11:43

Giresun Adası'nda Sempozyum

Giresun adasında, 3 üniversitenin katılımıyla 'Karadeniz Bir Barış Denizidir' sempozyumu düzenlendi.

Giresun Adası'nda Sempozyum

Giresun adasında, 3 üniversitenin katılımıyla 'Karadeniz Bir Barış Denizidir' sempozyumu düzenlendi.

Karadeniz, jeopolitik ve jeostratejik özellikleri itibariyle tarihsel süreçte Türkiye ve bölgedeki diğer ülkeler için taşıdığı önem kadar Uzak Asya'dan Amerika'ya uzanan coğrafyadaki hemen hemen bütün büyük güçlerin kontrol etmek istediği bir bölge olarak biliniyor.

Karadeniz'in bu denli önem arz etmesi, bölgeyi küresel rekabet alanlarından biri haline getirmiş ve zaman zaman da çeşitli gerginliklere yol açmıştır. Bununla beraber, Türkiye'nin izlediği barışçıl politika Karadeniz'i sıcak çatışmalardan uzak tutmada etkili olmuş Doğu-Batı enerji ve ticaret yollarının en güvenli güzergahı olarak bir barış denizi pozisyonuna getirmiştir.

Bu kapsamda; Bahçeşehir Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Giresun Üniversitesi iş birliğiyle Karadeniz'in tarihi süreçteki jeopolitik ve jeostratejik öneminin, mavi ekonomi konsepti bağlamındaki enerji potansiyelinin, antik limanlarının ve çevresel risklerin ele alındığı "Karadeniz Bir Barış Denizidir" temalı sempozyum düzenlendi.

Giresun Adası’nda düzenlenen sempozyumda açılış konuşmaları ve selamlaşmanın ardından; 1. oturumda jeopolitik, jeostratejik, enerji bakımından Karadeniz, 2. oturumda Karadeniz Karadenizlilerindir ve 3. oturumda ise turizm ve çevre boyutundan Karadeniz konuları işlendi.

Gün boyu devam eden sempozyuma Prof. Dr. A. Muzaffer Feyzioğlu, Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, Denizcilikten Sorumlu eski Bakan Burhan Kara, Giresun Milletvekili Kadir Aydın, Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Prof. Dr. Şirin Karadeniz, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can, Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, Emekli Büyükelçi Uluç Özülker, Prof. Dr. Mehmet Okur, Prof. Dr. Ahmet Kasım Han, Prof. Dr. Sadettin Korkmaz, Prof. Dr. Esra Hatipoğlu, Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Prof. Dr. Mithat Çelikpala, Doç. Dr. Mehmet Uzun, Doç. Dr. Coşkun Erüz, Doç. Dr. Betül Saraç ve Saygın Şenel konuşmacı olarak katıldı.