Haber
Giriş Tarihi : 01-06-2020 14:26   Güncelleme : 01-06-2020 14:31

Giresun Dergisi 34 Yaşında

Giresun Dergisi İmtiyaz Sahibi Remzi Mamaşoğlu, Koronavirüs dolayısıyla buruk geçen 34. Yayın hayatını anlatan yazısında, Giresun Dergisi'nin bu günlere kolay gelmediğini söyledi.

Giresun Dergisi 34 Yaşında

Giresun Dergisi İmtiyaz Sahibi Remzi Mamaşoğlu, Koronavirüs dolayısıyla buruk geçen 34. Yayın hayatını anlatan yazısında, Giresun Dergisi'nin bu günlere kolay gelmediğini söyledi.

Giresun'un ulu Çınarı Giresun Dergisi'nin 34. Yılını anlamanın ve algılamanın ancak yaşayarak anlaşılabileceğini söyleyen Giresun Dergisi Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Remzi Mamaşoğlu'nun tecrübesini anlattığı 34. Yıl yazısını siz değerli okurlarımızla paylaşıyor, nice başarılarla dolu 34 yıllara ulaşması dileğiyle yayın hayatını kutluyoruz.

Değerli okurlarım,

Bazen sevinci de üzüntüyü de bir arada yaşarsınız. Bendeniz bu meslekte her ikisini aynı anda yaşadım. Hem de üzüntünün üzüntüsünü de yaşamadım değil. Kimilerini kendim yaşadım...

Kimilerini yaşattılar. Dost gibi görünenler oldu. Posta çevirmek isteyenler oldu...

Allah'a şükür olsun ki okyanuslarda azgın dalgalarda boğuştuk ama bizi posta çeviremediler...

Şükrediyorum Yüce Allah'a. Bu kadar badirelere rağmen,

GİRESUN DERGİSİ 34. yayın yılına damga vurdu.

33. yayın yılımızı uğurluyoruz ve 1 Haziran itibariyle de 34. yayın yılımızı idrak etmenin engin mutluluğunu yaşayacağız. Koronavirüs nedeniyle içimizde buruk bir sevinçte olsa bile bugünleri ülkemizin ferasetle atlatacağına inanıyorum...

Yeter ki önce kendi sağlığımızı, ailemizin sağlığını, çocuklarımızın sağlığını, yakınlarımızın sağlığını insanlığın sağlığı ile birlikte ülkemizin sağlığını düşünelim.

Ülke olarak, millet olarak, vatandaş ve halk olarak bu virüs belasının da kasıp kavurmasıyla zor günlerden geçiyoruz. Umarım önümüzdeki süreç içinde bu belayı savuşturur, normal yaşam biçimi başlar. Tüm bunlar olurken tedbiri elden bırakmamak gerektiğini söylemeliyiz. Zaten tıbbi bilimlerde bunu işaret ediyor.

34. yıllık süreli yayın sürecimizi gözden geçirmeye başladığımızda ne çok engellerin önüne set çekmişiz meğer. Tırmanan ekonomik krizlerle boğuşurken bile yayın ilkemizden ödün vermemiş, asaletli ve adaletli duruşumuzu göstermişiz.

İstismar edenler oldu. Emellerine ulaşamayanlar oldu. Belki bazı kimselerin davranış biçimleri bizi fazlasıyla yordu. Ama Giresun sevgimizle birlikte GİRESUN DERGİSİ 34. yayın yılını gördü.

Ne mutlu bu güzel yılları bize yaşatan Allah'ıma, saygıdeğer okurlarımıza, reklam veren kişi, kurum ve kuruluşlara... Bizim 34 yıl içinde Giresun'a güzel hizmetleri yapmamıza vesile oldular.

Onlara müteşekkiriz.

Aynı duyarlıkla ve aynı yayın ilkesi çerçevesinde gerek yazılı basında ve gerekse Haziran ayından itibaren yenilenmiş internet sitemizin yeni yüzüyle siz sayın okurlarımızın yeni yayın döneminde güzelliklerle huzurunda olmanın tarif edilmez mutluluğunu hep birlikte yaşayacağız.

Haziran ayı biliyorsunuz bizim yöremizde Kiraz ayı diye anılır. Kirazın da Giresun için ayrı bir önemi vardır. Giresun'un ismi de kirazdan geldiğine göre...

GİRESUN DERGİSİ 34. yayın yılında kirazın damaklara kattığı lezzetin tadında siz sayın okurlarımızla, Giresunlu hemşehrilerimize de kiraz tadında keyifle okuyacağınız o güzel altın değerindeki sayfalarını siz sayın okurlarının keyifle okumalarını sağlayacak yayın akışı içinde yolumuzan sapmadan devam edeceğiz...

İnternet sitemiz yenileniyor. Yepyeni görsel haberle geliyor. Yine Giresun ile ilgili güzel haberleri, gurbetteki değerlerimizi sizlerle buluşturacağız, kucaklaştıracağız. 34 yılda ülkemizde ve dünya da çok şeyler değişti. İktidarlar değişti. Cumhurbaşkanları değişti. Bakanlar değişti. Dünya değişti. Daha çok değişimler yaşandı. Örnekleri çoğaltabiliriz.

Ama değişmeyen ilkelerinden ödün vermeyerek yayın hayatını bin bir güçlükle de olsa sürdüren, GİRESUN DERGİSİ oldu. Değişmedi. Yayın ilkeleri değişmeyecek. Giresun sevdasından vazgeçmeyecek...

Ama Giresun'un öz benliğini, tarihi kültürünü koruyarak gelişimini ve ekonomik olarak değişimini, turizmde yerini almasını, eğitimde çıtanın yükseltilmesini, ezelinde var olan sosyal ve kültürel değerlerin korunması hususunda değişimler istedik Giresun dergisi olarak...

Belki bu süreçte yorulduk. İstemesek bile yordular bizi. Yıllar yorgun ben yorgunum. Bizi üzenlere ve acı çektirenlere Giresun Dergisi adına kırgınım ve dargınım. Onlara bir şey demiyorum. Yüce Allah'a havale ediyorum...

Zor yılların dostlarına şükran borcum var Giresun Dergisi olarak. 34 yıl dile kolay...

Bir hemşehrimiz arayıp soruyor ve ısrarla tekrar ediyor. Siz neden Giresun derneklerinde ve cemiyetlerin yönetiminde yoksunuz" diye tekrar edip duruyor. Cevabım net... "Prensip gereği görev almıyorum. Bu benim prensibimim."

"Geçmiş yıllarda bu görevleri biz hiçbir menfaat beklemeksizin yaptık" dediğimde genç tabiki "biz o günleri bilmiyoruz, görmedik, anlatmadılar" dediğinde bu sefer biz bu cemiyetlerin tohumlarıyız deyip sözü daha fazla uzatmadan sohbetin istikametini değiştiriverdim.

Gençlerimizin Giresun tarihini bilmesi gerektiğini bir kez daha idrak ettim. Giresun Dernekçiliğinin tarihini yazacağım inşAllah. Şu corona olmasaydı Giresun derneklerini masaya yatıracaktık. İnşallah yine bize nasip olacak. Hazırlıklara başladık...

Corona organizasyonlarımıza gölge düşürdü. Ve gelelim konumuza. 388. sayıya ulaşıyoruz...

Seneye bu vakitte ise 35. yıl ve 400. sayımız çıkacak Allah ömür verirse. Bu bir rekor...

81 ilde böylesine uzun soluklu ofset baskılı bu kadar sayıya ulaşabilmiş kendi ilinin adını taşıyan bir başka derginin eşi ve benzeri yok. İlkleri yaşıyoruz ve ilkleri yaşatıyoruz.

Keşke Allah insan ömrünü daha uzun verebilseydi de şimdi Mehmet İzmen'ler, Hamdi Bozbağ'lar, Hayrettin Erkmen'ler, Nizamettin Erkmen'ler, Abdullah İzmen'ler, Temel Gündoğdu'lar, Naim Tirali'ller, Ali Avni Öneş'ler, Fethi Naci'ler, Av. Ahmet Ersöz'ler, Şaban Kerempeli Ersöz'ler, Şahabettin Uzunkaya'lar, Talat Yılmaz'lar, Salih Zeki Pamukoğlu, Av. İsa Yılmaz'lar, M. Naci Pamuk'lar, Necdet Çeteci gibi, Kenan Yılmaz'lar, Ergin İnanç'lar, Ali Gülertekin'ler, Hasan Öğütçü'ler, Orhan Çulfaz'lar, Erden Menteşeoğlu, Mustafa Dağ, Bahtiyar Dayımoğlu gibi daha ismini zikredemediğim birbirinden değerli Giresun şahsiyetleri bugünleri yaşabilselerdi.

Keşke Prof. Dr. Ahmet Karadeniz gibi, Prof. Dr. Hayrettin Erkmen gibi, Prof. Dr. Muharrem Özsan gibi, çok değerli eğitimci Hüseyin Hüsnü Tekışık, Cemal Dandin gibi, Ahmet Yılmaz gibi Giresun Dergisi'ni anlayan ve algılayan birbirinden değerli isimlere 34. yılımızı ve hatta kısmet olur birlikte ulaşırsak 35. yayın yılımızın 400. sayımızı gösterebilseydik...

Giresun Dergisi bir tohum ekti.

Verimi iyi olunca tohum filiz verdi, yeşerdi, dalları budakları oldu. Büyüdü. Bir ağaç gibi....

Şimdi ise 34. yıla girerken bir çınar ağacı oluverdi. Önemli olan bu çınarı devirmemek... İnşallah devirmeden 35. yılımıza getireceğiz.

Allah uzun ömür versin Yüce Mevla'm bizi GİRESUN DERGİSİ'nin, 40. yılını, 45. yılını, yarım asrını, 60. yılını, 65'lik yılının tadını çıkartsın. İnsan ömrü bir asrı geçebilseydi de 75. yayın yılını da kutlayabilseydik. Belki o yıllar moruk yıllarımız olurdu ama bir tarihe ışık tutmanın sonsuz mutluluğunu ömrümüzün sonunda yaşamış olurduk.

Tüm bu dileklerimizin yanında Allah her şeyden önce sağlık ve sıhhat versin. Kimseye ve hiçbir kuluna bizi muhtaç etmesin...

GİRESUN DERGİSİ Giresun semalarında daha iyi dalgalanacak. Türkiye'de yankılanacak...

Dalları budakları Avrupa'ya, Avusturalya'ya, Amerika'ya ve deniz aşırı ülkelerde dünyada, nerede bir Giresunlu varsa eskiden olduğu gibi yeni yayın döneminde farkındalığını gösterecek, farkını hissettirecek...

Bugüne kadar bizi en zor günlerimizde ve en zor yıllarımızda yalnız bırakmayan saygıdeğer okurlarımıza, ilan ve reklam desteği vererek bizlerin sizlere ulaşmasında katkılarını esirgemeyen kurum ve kuruluşlara, yazı ailemizin her bir ferdine ve geçmişten bugüne emek veren emeği olan tüm çalışanlarımıza teşekkürü bir borç biliyor ve aramızdan ayrılanlara rahmet, yaşayanlara sağlıklı, sıhhatli ve uzun bir ömür temenni ediyorum.

Şimdilik kalın sağlıcakla...