ŞEBİN GÜNDEM
HV
22 TEMMUZ Pazartesi 14:33
Advert

Giresun Hayvanları Koruma Derneği “Sokak hayvanları yalnız değil” diyerek açıklama yaptı

Giresun Hayvanları Koruma Derneğinden Sokak Hayvanları hakkında Basın açıklaması yapılarak, “Sokak hayvanları yalnız değil, Daha adil, aklıselim bir yasa için konunun yakından takipçisi olacağız.” Denildi.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-05-2024 10:12   Güncelleme : 24-05-2024 10:15
Giresun Hayvanları Koruma Derneği “Sokak hayvanları yalnız değil” diyerek açıklama yaptı

Giresun Hayvanları Koruma Derneğinden Sokak Hayvanları hakkında Basın açıklaması yapılarak, “Sokak hayvanları yalnız değil, Daha adil, aklıselim bir yasa için konunun yakından takipçisi olacağız.” Denildi.

 

Enam Suresi’nde, “Yeryüzünde gezen her türlü canlı ve iki kanadıyla uçan her türlü kuş sizin gibi birer topluluktan başka bir şey değildir” der.

Sokak hayvanları kanunu maddeleri gündeme gelecek. Yıllardır 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun yeterli olmadığını ifade etmekten ne yazık ki bir arpa boyu gidemedik. Tecavüzler, işkenceler ve türlü eziyetlerin sonucunda bu noktaya geldik. İnsanların, çocukların ve kadınların sokak hayvanları konusunda yaşadıkları olayları gözden görmemezlik yapmıyoruz. Adil bir çözüm bulunması taraftarıyız.

 

Ülke de başıboş sokak köpeği sorunu yok. Bir hevesle alıp, hevesi gidince onları sokağa terk eden ve zamanın da kısırlaştırma yapılmayan canlarımızın sorunları vardır. Güncellenen son yasa ile katalogtan manken gibi seçilip satılan tüylü dostlarımız var. Hayvanlar sahiplendirme yapılırken, "sahiplenmeye uygundur" gibi çalışma yapılırsa, bunun için çeşitli belgeler ve onay belgesi adı altında şartlar olursa birçok sorun ortadan kalkacaktır. Ayrıca mamalar ki fahiş KDV oranı da gündeme alınmalıdır.

 

Öte yandan müslümanız* 29.01.2021 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığının Cuma hutbesi "Hayvanlar da tıpkı bizler gibi yeryüzünün sakinleridir. Onların da yaşama, korunma, barınma gibi temel hakları olduğunu unutmayalım. Varlık alemine sevgi, şefkat ve ibret nazarıyla bakalım. Hiçbir canlıyı incitmeyelim. Özellikle kış şartlarında hayvanlara karşı daha duyarlı olalım. Dini, vicdani ve insani sorumluluğumuzu yerine getirerek Rabbimizin rızasına talip olalım."

 

Adı geçen iddia edilen kanun için ifade edilen başlıklar arasında; Barınakta rehabilite edilen, sokakta yaşayan dostlarımızın fotoğrafları çekilip ki 30 günlük süreçte evlat edinilemez ise ki kibarca uyutulacağı iddia ediliyor. Uyutulmaktan kasıt ÖLDÜRMEK! Ve bu sürecin sirkülasyonu devam edileceği yine iddia ediliyor.

 

Elinizi vicdanınıza koyup söyleyin; köprüden önce son çıkış hayvanların uyutulması mı?

Ya sokaklar da uyuşturucu satan, çocuk tecavüzcüsü, kadın katili ve örnekleri çoğaltmak için fazla düşünmeye gerek yok temizlendi mi ki tek sorunumuz hayvanlar oldu?

 

Unutulmamalıdır ki; sokak hayvanlarının bizler gibi yaşam hakkı vardır. Kimseye can veremiyorsak vermediğimiz bir canı almakta bize düşmez. Meclis'te teklife nihai şeklinin verilmesi ve teklifin sunulmasını, sonuçlarını hep beraber göreceğiz. Daha adil, aklı selim bir yasa için konunun yakından takipçisi olacağız.

 

#Öldürendeğilyaşatanyasaistiyoruz

#sokakhayvanları

#SokakHayvanlarıSahipsizDeğil

#HayvanlaraADALET

 

Giresun Hayvanları Koruma Derneği Genel Sekreteri ve Basın Sözcüsü

Aslı IŞIK SAĞLAM

Hüseyin Şenel OdacıHüseyin Şenel Odacı