Şebinkarahisar Haber Merkezi - Şebinkarahisar Haberleri
HV
30 HAZİRAN Perşembe 03:44

Giresun Kent Arşivi Tarihe ışık tutacak

Giresun Kültür Sanat ve Turizm Derneği, Başkan İbrahim İlyasoğlu’nun özel arşivinden ve gönüllülerin hediye ettiği kitap ve eserlerden oluşan Giresun Kent Arşiv Kitaplığını açtı. Dernek merkezinde yapılan toplantı sonunda açılışı yapılan arşivde Giresun ve Giresun kültürü ile ilgili birçok esere yer verildi.

Giresun
Giriş Tarihi : 28-05-2022 15:49
Giresun Kent Arşivi Tarihe ışık tutacak

 

Başkan İbrahim İlyasoğlu konuşmasında, oluşturdukları kütüphanenin 35 yıllık Giresun Dergisi, İzler ve Aksu Dergisi, 28 yıllık çiftçilik notlarım, Mekke Medine günlüklerim, STK’lar gazete haber arşivim, 1.2.3. Milli Fındık Şuraları, üyelerimizin kitapları ve Giresun’da yayınlanan kitaplar gibi eserlerden oluştuğunu söyledi. Giresun Belediyesi Turizm Birimi Koordinatörü Tamer Uzuner’in gönderdiği kitaplar ile arşivin daha da zenginleştiğini belirterek misafirlere “hoş geldiniz” dedi.

 

Turizm Tanıtma Derneği Başkanı Uğur Karaibrahimoğlu konuşmasında, Giresun Kültürünün öneminden bahsetti. 60 yıllık STK faaliyetlerinden bahsederek, “Tuz Ekim Festivali gibi efsaneleri ortaya çıkarmanızı kutluyorum, ilimizi ancak efsaneler ile tanıtabiliriz” dedi. Ticaret Odası Eski Meclis Başkanı Ahmet Gürel ise, çocukluğunda yalınayak mahalli gazete sattığından bahsetti.


Bilim Sanat Merkezi Öğretmeni Yasemin Aksakal, somut olmayan kültürel miras olarak Tuz Ekiminin Giresun birincisi olarak Çorum’da Milli Eğitim bilim Sanat Fuarında tanıtımının yapıldığından bahsederek, “kent arşivi hayırlı olsun” dedi.
 

Konuşmalar sonunda toplu olarak Giresun Kent Arşivi Kitaplığı açılışı yapıldı.

 

Sebin GündemSebin Gündem