Haber
Giriş Tarihi : 31-08-2021 00:36   Güncelleme : 31-08-2021 01:11

Giresun Medya Platformu; Şehitlik Bizim Gurur Abidemizdir

Afyon Giresunlular şehitliği anma törenlerine katılan Giresun medya platformu üyeleri “Şehitlik bizim gurur abidemizdir” dedi. Giresunlular Şehitliği nerede? Giresunlular şehitliğini kim yaptırdı? Giresunlular şehitliği ne zaman yapıldı?

Giresun Medya Platformu; Şehitlik Bizim Gurur Abidemizdir

Afyon Giresunlular şehitliği anma törenlerine katılan Giresun medya platformu üyeleri “Şehitlik bizim gurur abidemizdir” dedi.

Giresun medya platformunun amacı Giresun’un kültürel değerlerini öne çıkarmak, ortak sorunlarını gündeme getirtmek, toplumu bilgilendirmek, aydınlatmak, yardımlaşmayı, dayanışmayı bir program çerçevesinde yaparak, haber üretimini kamuoyu ile paylaşmaktır.

Giresun Medya Platformu, Giresun Federasyonunun organize ettiği Afyon Giresunlular şehitliği anma törenlerine Giresun Medya Platformu üyeleri 12 kişilik bir ekip ile katıldı. Şehitlik etkinlik alanında düzenlenen programı takip ederek, hem görsel hem yazılı hem de sosyal medya sayfalarından okuyucularına duyurdular.

Giresun Medya Platformu olarak "İstiklal savaşımızın kalbinin attığı Afyonkarahisar’ın kıraç bir tepesine ‘’GİRESUN’’ damgasını vurarak bir ebediyet kazandıran bu ‘’ŞEHİTLİK’’ bizim gurur abidemizdir.

Giresun'a çok uzun bir mesafede bu ıssız ve hâkim tepeden ‘’GİRESUN’’ adı aziz şehitlerimizle beraber ebediyete kadar yaşayacaktır.

İşte dünyada hiçbir millete ve devlete nasip olmayan İstiklal savaşı destanının şehitlerin kanları ile yazıldığı bu topraklarda (47. Giresun Gönüllü Alayı Şehitliği) bulunmaktadır.

İşte bu milli ve manevi duygular ile Giresun Medya Platformu üyeleri ile gittiğimiz ve atmosferini yaşadığımız İstiklal savaşının en şiddetli yaşandığı ve Kahramanlık destanın şehitlerin kanı ile yazıldığı bu topraklarda gururu ve onuru büyük bir haz ile yaşadık, Allah onlardan razı olsun, canları ile bu vatanı bizlere bıraktılar. Her Türk gencinin ve Giresun halkının buraları en az bir kere ziyaret etmeleri gerekmektedir

Bu gurur tablosu karşısında duygulanmamak mümkün değil, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Giresun’daki konuşmasında boşuna mı demiş ‘’Afyonkarahisar’da, Dumlupınar’da sizin uşaklar vardı” diye?

28 Ağustos 1992 yılında açılışı yapılan ve o günden bugüne kadar coşku ve saygı ile anma törenleri yapılan Şehitlik anma programına mazereti olamayıp ta katılamayanlar o ruhu yaşamayanlar neler düşündü acaba!

Giresun Medya platformu üyelerine yaptıkları hizmetlerden dolayı Giresun Federasyonu tarafından hizmet plaketi ile ödüllendirildi

GİRESUN MEDYA PLATFORMU

 

Giresunlular Şehitliği nerede? Giresunlular şehitliğini kim yaptırdı? Giresunlular şehitliği ne zaman yapıldı?

 

İscehisar İlçesi'ne bağlı Doğanlar Köyü'nde bulunmaktadır. Kurtuluş Savaşı sırasında Giresunluların oluşturduğu 47'nci Alay tarafından ele geçirilen Dedesivrisi’nde (Sivritepe) şehit olan 14 Giresunlu için 1967 yılında Giresunlu Hacı Ahmet Halis Asal tarafından ilk düzenlemesi yapılmış, 1990 yılında ise bugünkü anıt ve mezarların bulunduğu şehitlik haline getirilmiştir. Giresunlu Hacı Ahmet Halis Asal'ın vasiyeti üzerine 1977 yılında vefatından sonra silah arkadaşları olan şehitlerin yanına defnedilmiştir.