Giresun
Giriş Tarihi : 10-11-2021 01:14   Güncelleme : 10-11-2021 01:14

Giresun’da Yükseköğrenim Öğrenci Yurtlarının Durumu Görüşüldü

Giresun’da eğitim öğretim gören üniversite öğrencilerinin barınma, ulaşım, güvenlik ve diğer sorunlarının görüşüldüğü bir toplantı düzenlendi.

Giresun’da Yükseköğrenim Öğrenci Yurtlarının Durumu Görüşüldü

Giresun Üniversitesi Güre Yerleşkesinde bulunan Sahil Öğrenci Yurdu Toplantı Salonunda Vali Enver Ünlü başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can, Vali Yardımcısı Dr. Hasan Tanrıseven, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Muhammet Sevinç, İl Emniyet Müdürü Saruhan Kızılay, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hasan Bulut ile yurt yöneticileri katıldı.

 

Toplantıda, İl Müdürü Hasan Bulut tarafından, il genelinde üniversite öğrenci sayıları ve barınma durumları ile ilgili bir sunum gerçekleştirildi.

 

 

Sunum üzerinden verilen bilgilere göre; Giresun Üniversitesi’nde 12 Bin 921 Erkek ve 12 Bin 997 Kız öğrenci olmak üzere toplam 25 Bin 918 öğrenci eğitim öğretim görmektedir.

 

Giresun İl Merkezinde 4 Bin 911 öğrenci kapasiteli yurtlarda 4 Bin 599 öğrenci barınmaktadır. İl Merkezinde yurtlara başvurup da yedekte bekleyen öğrenci bulunmamaktadır. İlçelerde ise 2 Bin 388 öğrenci kapasiteli yurtlarda Bin 679 öğrenci barınmaktadır. Yurt ihtiyacı olan ilçelerde kalıcı yurtlar yapılması için gerekli planlamalar yapılarak çalışmalara başlanılmıştır. Giresun Merkez ve ilçelerindeki 2 Bin 528 kapasiteli özel yurt, pansiyon ve öğrenci apartlarında Bin 534 öğrenci barınmaktadır.

 

 

Giresun il genelinde; 11 devlet ve 21 özel olmak üzere toplam 32 yurt bulunduğu bilgisi veren Bulut, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı 11 öğrenci yurdunda; 11 Yurt Müdürü, 3 Müdür yardımcısı, 64 Yurt Yönetim Memuru (Personeli), 125 Güvenlik Personeli, 126 Temizlik Personeli ile 73 İklimlendirme ve 8 Teknik Personel bulunduğu bilgisi aktarıldı.

 

 

Toplantıda, yurtların genel durumu ve sorunları ile yurtların bulunduğu bölge ve güzergâhlardaki güvenlik ve asayiş durumları hakkında tespit ve değerlendirmelerde bulunularak, yapılacak işlemler ve alınacak önlemler görüşüldü.