İlçeler
Giriş Tarihi : 16-07-2019 23:03   Güncelleme : 17-07-2019 10:46

Gönül Alperenlerinden Çağırgan İsmail Hakkı Baba anıldı

3. Es-Seyyid Mevlana şeyh Çağırgan İsmail Hakkı Veli, Giresun’un Alucra ilçesi Fevzi Çakmak Köyünde düzenlenen etkinlikle anıldı.

Gönül Alperenlerinden Çağırgan İsmail Hakkı Baba anıldı

ALUCRA : Fevzi Çakmak Köyü Muhtarlığı, Fevzi Çakmak Köyü Güzelleştirme ve Kalkındırma Derneği ve Es-Seyyid Mevlana Şeyh İsmail Hakkı Çağırgan Veli İlim Kültür ve Hizmet derneğinin oluşturduğu komite tarafından Es-Seyyid Mevlana şeyh Çağırgan İsmail Hakkı Veli, 3.sü düzenlenen anma programıyla bir kez daha anıldı.

Alucra ilçesi Fevzi Çakmak Köyünde 14.07.2019 Pazar günü düzenlenen program Eğitim uzmanı ve anma komitesi başkanı Arif Dede'nin sunumu ile Alucra Kaymakamı Aydın Göçer, Alucra Belediye Başkanı Suat Aybar, Alucra Vakfı başkanı Süleyman Baba ve ilçe protokolünün katılımlarıyla başladı. Saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşının okunmasından sonra açılışş konuşması Alucra Fevzi Çakmak Köyü Dernek Başkanı Süleyman Baba tarafından yapıldı.

Hafız Mustafa Solak Hocanın yönetiminde Fevzi Çakmak köyü imam hatiplerinden Orhan Gazi Camii İmam Hatipi Hafız Volkan Hoçur, Fatih Camii İmam Hatipi Hafız Emre Kaya ve Alucra TOKİ Merkez Camii İmam Hatipi Recep Darama tarafından Çağırgan Baba ve tüm geçmişlerin ruhuna Kur’an-ı Kerim okunarak dualar edildi.

Es-Seyyid Mevlana Şeyh Çağırgan İsmail Hakkı Velinin köye geliş sebeplerini ve yaptığı hizmetlerini ise Fevzi Çakmak Köyünün yetiştirdiği Emekli Kurmay Albay Adem Darama konuşma yaparak anlattı.

Protokol konuşmalarında, Alucra Kalkınma ve Eğitim Vakfı Başkanı Süleyman Baba, Alucra Müftü vekili Ramazan Demirel, Alucra Belediye Başkanı Suat Aybar ve Alucra Kaymakamı Aydın Göçeranma etkinliğnin içeriğine uygun konuşmalarında duygularını paylaştılar. Anma komitesi tarafından ise konuşmacılara günün anısına plaket sunuldu.

Çağırgan Baba anma programlarının hazırlanmasında fikir oluşmasını sağlayan Çağırgan Baba kitabının yazarı, araştırmacı yazar Murat Dursun Tosun’a, tanıtımda emeği geçen TGRT Karadeniz temsilcisi Ahmet Kadem Kaptı, Şebin Gündem Haber Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Şenel Odacı, Giresun Medya Platformu Başkan yardımcısı Şaban Kutlu’ya programın hazırlanması ve uygulanmasında emek ve gayretleri nedeniyle Fevzi Çakmak Köyü Derneği Gençlik Kolları başkanı Mehtap Darama ve ekibine günün anısına plaket verildi. Eğitim ve insanlığa yardım konusunda yaptığı çalışmalarıyla bilinen Bereketzade Vakfından Kasım Yağcıoğlu hoca ise yaptığı konuşmasında etkinlikle ilgili duygularını paylaşarak Alucra halkının birlikte tek çatı altında hareket etmesinin çok önemli olduğunu söyledi.

Programın sonunda protokol üyeleri ve katılımcılar birlikte Çağırgan Baba türbesini ziyaret ederek Müftü Vekili Ramazan Demirel tarafından yapılan duaya katıldı. Çağırgan Baba kültür merkezinde protokol üyelerine ve tüm katılımcılara yöresel yemek ve günün anısına çeşitli hediyeler verildi.

Programa Şiran İlçe Millî Eğitim Müdürü Bayram Kundak, Alucra daire Müdürleri, Siyasi parti temsilcileri, Alucra Vakfı Başkan ve yönetim kurulu üyeleri, İstanbul’dan Protek Gümrük Müşavirliği yönetim kurulu üyeleri, Alucra köy muhtarları ve köy dernek başkanları, iş adamları il içinden ve il dışından misafirler katıldı.

www.sebingundem.com