Şebinkarahisar
Giriş Tarihi : 23-01-2019 21:15   Güncelleme : 23-01-2019 21:29

Kenevir Üretimi Giresun ve ilçelerinde neden yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kenevir üretimini gündeme getirmesiyle birlikte, izin verilen iller arasında Giresun'un olmayışı, Şebinkarahisar Ziraat Odası başkanını harekete geçirdi.

Kenevir Üretimi Giresun ve ilçelerinde neden yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kenevir üretimini gündeme getirmesiyle birlikte, kenevir üretimi için izin verilen Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat, Zonguldak illerinin arasında Giresun'un olmayışı, Şebinkarahisar Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan'ı kenevir üretilen illerin arasına Giresun'un dahil edilmesi için harekete geçirdi.

Şebinkarahisar Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan, Şebinkarahisar'da tütün yetiştiriciliğinin sona ermesiyle birlikte olağanüstü göç veren Şebinkarahisar'da arazilerin büyük bir kısmının ekilmediğini söyledi. Başkan Arslan, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Kenevir konusunda söylediklerinden sonra, özellikle Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk ilçelerimizde alternatif ürün olarak çiftçilerimize katkı sağlayacak olan kenevir üretimi için ilimiz Giresun'un üretim yapılan iller arasına dahil edilmesi için tüm girişimlerimizi yapıyoruz dedi.

Devlet kontrolünde ekimi gerçekleştirilen kenevir üretilmesine izin verilen iller arasına Bartın ve Karabük illeri eklendi. 18 olan il sayısı Şanlıurfa’nın çıkarılması ve bu iki ilin eklenmesi ile 19’a çıkmış oldu.

KENEVİRİN NE GİBİ FAYDALARI VAR

Bir dönümlük kenevir, 25 dönümlük orman kadar oksijen üretir. Bir dönümünden, dört dönüm ağaca eş kâğıt çıkar. Bir ağaç 20-50 yılda yetişir, kenevirse dört ayda. Kenevir 8 kez kâğıda dönüştürülebilir, ağaç 3 kere. Dönüşümlü ziraatta uygun yaz bitkisidir, dünyanın her yerinde kolaylıkla yetişir. Çok az suya ihtiyaç duyar. Kendisini böceklerden korumak için tarım ilacına ihtiyacı yoktur, dayanıklıdır. Yani kenevirle yapılan tekstil ürünleri yaygınlaşsa tarım ilacı sektörüne de gerek kalmaz. Tüm petrokimya ürünleri kenevir kullanılarak daha ucuza üretilebilir.

KENEVİRİN MEDİKAL VE ÇEVRESEL KULLANIMI

AIDS ve kanser tedavisinde kemoterapi ve radyasyon etkisini, ayrıca ağrıyı azaltmada kullanılıyor. Glokom, artrit, romatizma, kalp, sara, astım, mide, uykusuzluk, omurga rahatsızlıkları gibi en az 250 hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Bazı doktorlar bilinçaltı temizliği için kenevirin tek yöntem olduğunu söylüyor. Eski yıllarda, eski medeniyetlerde bu gerekçe ile yoğun olarak kullanılıyordu. Bataklık kurutmada çok etkilidir. Radyasyon temizleyicidir. Olağanüstü miktarda oksijen üretir.