ŞEBİN GÜNDEM
HV
22 TEMMUZ Pazartesi 14:06
Advert

Kurbanlık Hayvan Nakilleri: Uyulması Gereken Kurallar ve Önlemler

Kurban Bayramı yaklaşırken, hayvan sevklerinde artışlar meydana gelmektedir. Ancak bu süreçte, salgın hastalıkların yayılmasını önlemek için belirli kurallara uyulması gerekmektedir.

EKONOMİ
Giriş Tarihi : 23-05-2024 14:12
Kurbanlık Hayvan Nakilleri: Uyulması Gereken Kurallar ve Önlemler

Önümüzdeki Kurban Bayramı'nda hayvan sevklerini düzenlemek için bazı kurallara uyulması gerekmektedir. Bu kuralların amacı, salgın hayvan hastalıklarının yayılmasını engellemektir. İşte bu kurallar:

 

1. Hayvanların sevk edileceği iller arasında yapılacak nakillerde, menşeine en yakın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şubesi veya İlçe Müdürlüklerinden "Veteriner Sağlık Raporu" alınmalıdır.

 

2. Kurbanlık olarak sevk edilecek büyükbaş hayvanlara Şap (Sat-2 serotipine karşı) aşısı yapılmalı ve kulak küpesi takılmalıdır.

 

3. Küçükbaş hayvanlar ise PPR aşısı ile aşılanmalıdır.

 

4. Nakledilecek sığırlarda son 6 ay içinde Sat-2 serotipi içeren şap aşısı yapılmış olmalı ve üzerinden 21 gün geçmiş olmalıdır.

 

5. Koyun ve keçilerin en az bir kez PPR aşıları yapılmış olmalıdır.

 

6. Gebe ve damızlık değeri taşıyan dişi hayvanlar kurban satış yerlerine alınmamaktadır, bu nedenle gebe olan veya damızlık değerini taşıyan dişi hayvanların kurbanlıklar olarak sevki mümkün değildir.

 

7. Trakya bölgesine yapılacak nakillerde, Bakanlığımız tarafından belirlenen özel şartları da yerine getirmek gerekmektedir.

 

8. Hayvan taşıyacak araç sahipleri "Nakliyeci Yetki Belgesi" ve sürücüler için "Sürücü Yetki Belgesi" almak zorundadır.

 

9. Hayvancılıkla ilgilenen kişilerin il/ilçe müdürlüklerine başvurarak eğitim almaları gerekmektedir.

 

Bu kurallara uymayanların kesinlikle veteriner sağlık raporu düzenlenmeyeceği ve kaçak sevk durumunda idari para cezasına tabi tutulabileceği unutulmamalıdır.

 

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden önemle duyurulur.

AdminAdmin