Şebinkarahisar
Giriş Tarihi : 07-12-2021 20:50   Güncelleme : 07-12-2021 20:55

Şebinkarahisar’da Kenevir Çalıştayı Yapıldı

Şebinkarahisar’da düzenlenen Kenevir çalıştayında, Kenevir üretiminin yanında onu işleyecek altyapının olmasının öneminden bahsedildi.

Şebinkarahisar’da Kenevir Çalıştayı Yapıldı

Şebinkarahisar’da Kenevir çalıştayı düzenlendi.

Kenevir üretiminin yanında onu işleyecek altyapının olmasının öneminden bahsedildi.

Şebinkarahisar Belediyesi Meclis salonunda yapılan çalıştayda, Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Kenevir Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Doka Trabzon temsilcisi Serkan Atabaş, Tarım ve Orman Müdürü Kamil Çakır ve Şebinkarahisar Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan Şebinkarahisar’da kenevirin geleceği hakkında konuşma yaptılar.

Konuşmalarda, Şebinkarahisar’ın Kenevir üretimine uygun toprak yapısının olduğu belirtildi. Şebinkarahisar’daki üreticilerin kenevir üretimi için hazır olduğu ancak, kenevir üretiminden önce üretilen keneviri satacak yer olması gerektiği, sanayi sektörüyle birlikte keneviri işleyecek fabrikanın olması gerektiğinin altı çizildi. Bunun için Giresunlu iş insanlarının bu konuda teşvik edilmesi gerekir denildi.

Şebinkarahisar’da tütün üretiminin durmasıyla birlikte göçün başladığını söyleyen Şebinkarahisar Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan, tütünün alternatifi olacak ürünü bu güne kadar bulamadık. Kenevir üretimi için çalışmalarının aralıksız devam ettiğini, üretim için toprak yapısının ilçede mevcut olduğunu, Şebinkarahisar’da ekimine izin verilmesiyle birlikte ilçeden göçün önlenebileceğini söyledi.