Şebinkarahisar Haber Merkezi - Şebinkarahisar Haberleri
HV
30 HAZİRAN Perşembe 03:40

“Ülkemizin Stratejik Ürünü Fındık” paneli yapıldı

Giresun Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü ve TÜBİTAK MAM işbirliği ile düzenlenen "Ülkemizin Stratejik Ürünü Fındık: Önemi ve Geleceği" başlıklı panel 24 Şubat 2022 Perşembe günü, Ömer Halisdemir Konferans Salonunda gerçekleşti.

Gündem
Giriş Tarihi : 26-02-2022 18:21   Güncelleme : 26-02-2022 18:27
“Ülkemizin Stratejik Ürünü Fındık” paneli yapıldı

 

Fındık konusunda Bölgesel Kalkınma Üniversitesi ilan edilmiş olan Üniversitemizin, Bölgesel Kalkınma Odaklı İhtisaslaşma Programı kapsamında yürüteceği çalışmaların da ele alındığı panelin açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Yılmaz Can, Üniversitelerin, bölgesinin ve ülkesinin kalkınmasına katkı yapan stratejik ürünleri destekleme noktasında önemli iki sorumluluğu bulunduğunu hatırlatarak, bunlardan birincisinin nitelikli insan gücü yetiştirmek, ikincisinin de bilgi ve teknoloji üreterek katma değerli ürünleri desteklemek olduğuna vurgu yaptı.

TÜBİTAK-MAM adına yürütülen ve koordinatörlüğünü Doç. Dr. Cesarettin Alaşalvar’ın yaptığı “IPA INNOFOOD” projesinin de tanıtıldığı etkinlikte, Doç. Dr. Cesarettin Alaşalvar’ın yanı sıra, Türkiye Gıda İnovasyon Platformu (TÜGİP) Gıda Sanayi Koordinatörü Prof. Dr. Mehmet Pala, TÜBİTAK MAM Gıda Enstitüsü Myco Twın Proje Proje Koordinatörü Dr. Hayrettin Özer de ayrıca birer konuşma yaptılar.

Panelin öğleden sonraki oturumunda, “Fındığın Önemi ve Geleceği” başlıklı sunum gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü Prof. Dr. Mehmet Pala’nın yaptığı oturumda, Arslantürk Firması Genel Müdürü Sebahattin Arslantürk, “Fındığın Tarımı, İşlenmesi ve Mevcut Durumu” konulu bir konuşma yaptı.

Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürüten Hamza Bölük de, “Fındığın Geleceğinde Lisanslı Depoculuğun Önemi” başlıkla bir sunum gerçekleştirdi.

Gaffaro Fındık Firması temsilcisi Halil Ak’ın, “Fındığın Uluslar arası Pazarlarda Rekabet Gücü ve Geleceği” konulu konuşmasının ardından, Ordu Gürsoy Firması yetkilisi Dursun Gürsoy, “Fındıkta Katma Değerli Yüksek Ürünlere Dönüşüm ve Yeni Pazarlara Giriş Stratejileri” konulu bir sunum yaptı.

1Giresun Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Fındık paneli
2Giresun Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Fındık paneli
3Giresun Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Fındık paneli
4Giresun Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Fındık paneli
5Giresun Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Fındık paneli
6Giresun Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Fındık paneli
7Giresun Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Fındık paneli
8Giresun Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Fındık paneli
9Giresun Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Fındık paneli
10Giresun Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Fındık paneli
Sebin GündemSebin Gündem