ŞEBİN GÜNDEM
HV
22 TEMMUZ Pazartesi 13:07
Advert

Vahşi Madenciliğe Garigen Tepesinde “Dur” Dediler

Giresun’da çevreciler, yapılacak maden sahasına “Dur” demek için Tirebolu’da bir araya geldi.

ÇEVRE
Giriş Tarihi : 21-06-2024 10:06   Güncelleme : 21-06-2024 10:09
Vahşi Madenciliğe Garigen Tepesinde “Dur” Dediler

Giresun’da çevreciler, yapılacak maden sahasına “Dur” demek için Tirebolu’da bir araya geldi.

Harşit Vadisi Platformu tarafından düzenlenen etkinlikte, bin 100 metre rakımlı Garigen Tepesi’ne gelen halk “Vahşi Madenciliğe Hayır” diye haykırdı.

Espiye, Görele, Bulancak ve Tirebolu belediyeleri ile çeşitli kişi ve kurumların yağışa rağmen yüksek katılım göstermesi, gelecek günler için cesaretlendirici oldu. Harşıt Savunması sırasında hayatını kaybeden şehitler için saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu.

Harşit Vadisi Platformu Başkanı Çınar Çetinkaya’nın açılış konuşmasının ardından Ömer Cebeci ve aktivistler Soner Aydın, Aynur Arslan ve Coşkun Özbucak, vahşi madenciliğe karşı hedefleri konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Çetinkaya, “İnsan, bitki ve hayvan sağlığını ön planda tutarak, doğayı tahrip etmeden, su kaynaklarını kirletmeden, dünya kriterlerine uygun yapılacak madencilik faaliyetlerine karşı değiliz. Ancak kanun ve kural tanımayan vahşi madenciliğe karşıyız. Herkes Amerika’da, AB ülkelerinde ve Kanada’da nasıl bu kurallara uyuyorsa burada da uyacak. Bu topraklar bizim doğup büyüdüğümüz yerler, gidecek başka bir yerimiz yok. Doğamızın, su kaynaklarımızın ve topraklarımızın vahşi şekilde işlenmesine karşıyız” ifadelerini kullandı.

Hüseyin Şenel OdacıHüseyin Şenel Odacı