Giresun
Giriş Tarihi : 27-08-2021 19:43   Güncelleme : 27-08-2021 19:43

Vali Ünlü'den aşı uyarısı

Giresun Valisi Enver Ünlü, Kovid-19 salgını nedeniyle tam kapanma gibi tedbirlerle karşılaşılmaması için aşı yaptırılması çağrısında bulundu. Ünlü, Valilik Konferans Salonu'nda mahalle ve köy muhtarlarıyla düzenlenen değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, salgın nedeniyle uzun süredir bir araya gelip bu tür toplantılar yapamadıklarını belirtti. Vali Ünlü, “Şu anda hastanelerde yatanların yüzde 90'ın üzerindeki oranını aşısız veya aşısı eksik olanlar oluşturuyor.” dedi.

Vali Ünlü'den aşı uyarısı

Giresun Valisi Enver Ünlü; Kovid-19 ile mücadelede aşılamanın önemini vurgulayarak, bu konuda gerekli hassasiyetin gösterilmesini istedi.

 

ÇÖZÜMÜ ÇOK BASİT, AŞI

Salgınla mücadelede aşıyla önemli bir mesafe aldıklarının altını çizen Ünlü, şunları kaydetti: "Biz yaklaşık 20 gündür maviyiz. Bu birinci doz aşının yüzde 75'in üzerine çıktığı anlamına geliyor ama bu yetmez, ikinci doz aşılamayı da yüzde 75'lerin üzerine çıkartarak bu maviyi korumak istiyoruz. Yoğun bakımdaki doluluk oranımız yönetilebilir ve sürdürülebilir seviyede. Burada aşılama oranının yüksek olmasının buna çok büyük katkısı var. Bu konuda ben değerli muhtarlarımıza ve mesai arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Rehavete kapılmamak gerekiyor. Bundan sonra artık tam kapanma gibi okulların, iş yerlerinin kapanması gibi bir tedbirle karşı karşıya kalmak istemiyorsak, bunun çözümü çok basit, aşı."

 

HASTANELERDE YATANLARIN YÜZDE 90'I  AŞISIZ VEYA AŞISI EKSİK OLANLAR

Aşı olmayanların Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedebildiğine dikkati çeken Ünlü, "Aşı olmayanlar yoğun bakımlarda entübe ediliyor. Şu anda hastanelerde yatanların yüzde 90'ın üzerindeki oranını aşısız veya aşısı eksik olanlar oluşturuyor. Ölüm oranları da bu seviyelerde bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu da aşı yaptırmayı tavsiye ediyor. Bizler kimseyi zorlamıyoruz." ifadelerini kullandı.

 

Normalleşmenin her şeyin serbest olduğu şeklinde değerlendirilmemesi gerektiğinin altını çizen Ünlü, şunları söyledi:

 

"Salgınla mücadelede başarılı olmamız için cenazeler, taziyeler, düğünler konusunda da çok dikkatli olmalıyız. Aile fertlerimiz ve yakın akrabalarımızın dışındaki düğünlere katılmayalım. Sadece düğünlerle sınırlı kalmayalım, toplu etkinlikler konusunda çok hassas ve titiz davranalım. Bunlar salgının yayılmasını önlemede çok önemli tedbirler."

 

 

Toplantıya, Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Vali Yardımcısı Mehmet FikretÇavuş, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Muhammet Sevinç, İl Emniyet Müdürü Saruhan Kızılay, ilgili kurum amirleri, mahalle ve köy muhtarları katıldı.