Haber
Giriş Tarihi : 17-08-2018 14:31   Güncelleme : 17-08-2018 15:24

Afyon Dağlarında Giresunlu Şehitlerin Yiğitliği Yazıyor

Giresun Sivil Toplum Kuruluşları Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Kuğu, Yürütme Kurulu üyeleri ve Sivil Toplum Kuruluşları başkanlarıyla birlikte Afyonkarahisar’da yapılacak Giresun Şehitlerini anma programı hakkında son değerlendirmeler yapıldı.

Afyon Dağlarında Giresunlu Şehitlerin Yiğitliği Yazıyor

 

Giresun Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Kuğu 1 Eylül Cumartesi günü yapılacak olan Afyonkarahisar İscehisar’da bulunan Giresun Şehitliği Anma Programı gündemiyle Giresun Federasyonu Genel Merkezi’nde Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileriyle bir araya geldi.

Yapılan toplantıda Başkan Mehmet Kuğu şehitlik anma programı hakkında bilgi verdi. Şehitlik alanındaki törenlerin 1 Eylül 2018 Cumartesi günü saat 18.00 da başlayacağını söyleyerek, günün anlamına binaen şehitler için, kuran-ı kerim tilaveti ve dualar edileceği, protokol konuşmaların ardından akşam fener alayı yürüyüşü ve Giresun evinin açılışının yapılacağı programda,  askerlerin yediği kumanya ve Giresun'a özgü yemekler, Görele dondurması, Görele kesme helvasının misafirlere ikram edileceğini söyledi.

Başkan Kuğu konuşmasında “ Kalbimiz her zaman vatan savunmasında Afyonkarahisar’da şehit düşen ecdadımızın yanında. Ülke savunmasında her zaman görev alan Giresunlular, şehitlerine olan sevdasını göstermek adına her yıl düzenli olarak Afyonkarahisar İsçehisar Doğanlar Köyünde bulunan şehitliğe gidiyoruz. Bu süre içerisinde şehitlik ve çevresinde Federasyonumuz öncülüğünde önemli düzenlemeler yapıldı. Son olarak yapımına başlanmış olan Giresun evi 25 Ağustosta tamamlanarak açılışı eski Orman Bakanı Veysel Eroğlu tarafından 1 Eylülde anma törenleriyle birlikte yapılacak” dedi.

Afyonkarahisar İscehisar Şehitliğinin tüm Giresunluların aynası olduğunu ifade eden Başkan Kuğu, Giresun şehitliğinin Türkiye’de örneği olmadığını hatta dünyada bile olmadığını söyleyerek, “Ecdadımız Giresun’u işgale uğratmamış ama yine bu ecdadımız ülke savunmasının her aşamasında görev alarak başka bir ilde şehitliği olan tek ilimizdir. Dün olduğu gibi bu günde ülkesinin bekası için mihenk taşı olmaya devam etmektedir. Bununla ne kadar gurur duysak azdır.” dedi.

Federasyon Genel Başkanı Mehmet Kuğu, Afyonkarahisar Giresun Şehitleri anma etkinliklerinin bu yıl büyük bir önem arz ettiğini vurgulayarak, Giresun sivil toplum kuruluşlarının ve tüm Giresunluların yoğun katılım sağlaması gerektiğini söyleyerek, Türkiye’nin her ilinden, her kesiminden, Giresun’umuzun her ilçesinden en az birkaç otobüs dolusu Giresunluyu Afyonkarahisar şehitliğimize bekliyoruz dedi.

Toplantıya katılan Sivil Toplum Kuruluşlarının başkanları toplantıda söz alarak görüş ve düşüncelerini dile getirerek önemli tespitlerde bulundular. Afyonkarahisar İscehisar’da Şehit olan ecdadımız, Giresun’da Fındık toplama mevsiminde ülke savunmasına katıldıklarını söyleyerek, Şehitlerimizi anma programına katılmamak için fındık toplama mevsimini bahane etmek ne kadar doğru diye tüm Giresunlulara sordular. Giresun’da bulunan tüm ilçe yöneticilerinin ve Giresun mülki amirlerinin de yılda bir defa yapılan etkinliklere olağanüstü bir durum haricinde katılmalarının gerektiğini söyleyen STK başkanları, “Afyon Giresun Şehitliğine gitmemek için fındık mevsimi engel olarak gösterilmemeli” diyerek, Giresun’da bulunanlara ve tüm Giresunlulara anma programına katılmaları konusunda hassasiyet göstermeleri için çağrıda bulundular.

www.sebingundem.com