İlçeler
Giriş Tarihi : 11-07-2019 13:09   Güncelleme : 11-07-2019 13:22

Alucra’da Çağırgan İsmail Hakkı Veli'yi Anma Etkinliği

Alucra Fevzi Çakmak Köyü mezarlığında metfun bulunan Türk İslam büyüklerinden Es-Seyyid Mevlana Çağırgan İsmail Hakkı Veli’yi anma etkinliği düzenlenecek.

Alucra’da Çağırgan İsmail Hakkı Veli'yi Anma Etkinliği

ALUCRA:  Alucra Fevzi Çakmak Köyü mezarlığında metfun bulunan Türk İslam büyüklerinden Es-Seyyid Mevlana Çağırgan İsmail Hakkı Veli’yi anma etkinliği düzenlenecek.

Yaklaşık 8 asır önce Türk yurdu, Moğol saldırılarına maruz kalmış ve zor günler yaşayan Anadolu kısa sürede yeniden derlenip toparlandı. Bu zor günlerde halkın Derviş Gazi diye adlandırdığı Horasan Erenleri büyük hizmetler yaptı. Onlar sadece Türklere değil Moğollara ve Bizans'tan kalan Rum bakiyelerine de İslam'ı anlattılar. Çağırgan Baba da onlardan biri olarak biliniyor.

Araştırmacı Yazar Murat Dursun Tosun’un yaptığı araştırmaya göre Çağırgan baba, asırlar öncesinden başlayarak Zıhar (Fevzi Çakmak) köyünden bir kandil misali bölgeyi aydınlatmış. Mana âleminin önderi ve temsilcisi olarak, Horasan medreselerinde zahiri ve bâtınî ilimleri birlikte okumuş;  fıkıh,  kelam,  kıraat,  sebebi nüzul,  hadis, astronomi,  dinler tarihi,  hukuk ve tıp konularında bilgi sahibi olarak Anadolu’ya gelmiştir. Bir İslam müderrisi olarak aynı zamanda askeri özeliklere de sahip olarak Anadolu’nun Türkleşmesine ve İslamlaşmasına katkı sağlamıştır.

Çağırgan Baba Peygamber torunu olarak İslam’ın bayraktarlığını yapmış,  ondan sonra gelen nesli de aynı görevi icra etmek üzere etrafa dağılarak adlarına tesis edilen zaviye vakıflarında hizmeti devam ettirmişlerdir.  Bu anlamda “Zıhar  (Fevzi Çakmak) Köyü”nü seçmesiyle günümüzün şanslı bir köydür. Bu sebeple Zıhar (Fevzi Çakmak) Köyünde yaşamış olan “Ehl-i  Beyt’e gereken  ihtimamı göstermek Çağırgan  Baba kültürünü ve  tarihsel  değerlerini  gelecek  nesillere aktarmak için her yıl Çağırgan Baba anma komitesi tarafından Alucra Fevzi Çakmak Köyünde anma etkinlikleri düzenlenmektedir.

Alucra Fevzi Çakmak Köyü Muhtarlığı, Es-Seyyid Mevlana Çağırgan İsmail Hakkı Veli İlim, Kültür ve Hizmet Derneği ve Fevzi Çakmak Köyü Güzelleştirme Derneğinden oluşturulan anma komitesinin başkanı Eğitimci Arif Dede, 14 Temmuz 2019 Pazar günü Alucra Fevzi Çakmak Köyünde yapılacak Es-Seyyid İsmail Hakkı Veli'yi anma programına tüm hemşerilerini davet ediyor.

Tarih: 14 Temmuz 2019 Pazar

Saat: 13.00

Yer Fevzi Çakmak Köyü Alucra - Giresun