İlçeler
Giriş Tarihi : 06-07-2021 14:02   Güncelleme : 06-07-2021 14:08

Alucra’da Gavur Dağları Şehitlerini Anma Töreni

Mareşal Fevzi Çakmak Komutasında 1916-1917 yıllarında 2.Kafkas Kolordusunun Alucra'da konuşlandırılan son cephesinde şehit olan askerleri yad etmek için anma yürüyüşü düzenleniyor.

Alucra’da Gavur Dağları Şehitlerini Anma Töreni

Alucra’da Gavur Dağları Şehitlerini Anma Töreni

Mareşal Fevzi Çakmak Komutasında 1916-1917 yıllarında 2.Kafkas Kolordusunun Alucra'da konuşlandırılan son cephesinde şehit olan askerlerimizi yad etmek için anma yürüyüşü düzenleniyor.

25 Temmuz Pazar günü saat 09:00 da Alucra Merkez Derneği ve Alucra Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü öncülüğünde, merkezi Alucra’da olan Akyatak Derneği, Karabörk Köyü Yerel Kültür Derneği, Fevzi Çakmak Köyü Derneği, Alucra Gençlik Derneği, Seyyid Çağırgan Mevlana İsmail Hakkı Veli Derneği, Alucra Spor ve Alucrahaber.com organizesinde yapılacak yürüyüş için ilçe merkezinde toplanılarak Seydi Şıh Kıranından başlayarak askerlerimizin şahadet şerbeti içerek defnedildikleri şehitlik, mevzileri ve kışladan kalıntıları ziyaret edilerek burada vatan savunmasında şehit olan askerlerimiz dualarla yad edilecek.

Alucra Merkez Derneği tarafından yapılan açıklamada; "Bu bölgenin tarih kitaplarında yer alması, isimsiz onlarca şehidin ve askeri kalıntıların gün yüzüne çıkarılarak kayıt altına alınması, bu bölgeden çıkarılacak askeri teçhizatlarsa ilçede bir tarih müzesi kurulması arzulanmaktadır. Tıpkı Sarıkamış şehitlerimiz gibi her yıl şehitlerimizin bulunduğu bu cephe güzergâhında yürüyüş düzenleyerek anma etkinliğinin gelenekselleştirilmesi hedeflenmektedir." denildi.

Tüm hemşehrilerimizin bu önemli organizasyonda yer alarak, şehitlerimizin yad edileceği etkinliğe davet ediyoruz.