ŞEBİN GÜNDEM
HV
25 TEMMUZ Perşembe 23:12
Advert

Beklenen Fındık Yok; Harmanlar Mahzun Kaldı

Binbir hevesle fındık sezonunu bekleyen fındıkçılar umduklarını bulamadılar. İki haftadır bahçede olan fındıkçılar beklenen fındığın bahçede olmadığını belirtiler. Mevsim başlangıcında verimden çok umutlu olan fındık çiftçisi hayal kırıklığına uğradı. Önceki sezonda kısa sürede dolan harmanlar bu sene bir türlü dolmadı. Bu yüzden iki üç defa fındık çektiren çiftçi bu yıl bir defa bile çektirecek fındık bulamamanın sıkıntısı içinde.

EKONOMİ
Giriş Tarihi : 25-08-2023 01:54
Beklenen Fındık Yok; Harmanlar Mahzun Kaldı

 

Tirebolu Kuzgun Köyünde görüştüğümüz çiftçiler, fındık doğumunun güzel olduğunu yakın zamana kadar da bol verim olacağını umduklarını ancak fındığın birden kaybolduğunu belirtiler. Çiftçiler “çok bahçemiz yok ama geçen sene 1 ton fındık satan biri bu sene 300-400 kg fındık satarsa şanslı. Ülkemizde olan iklim değişikliği fındığı da vurdu. Uzun süren yağışlı mevsim fındığın küflenip düşmesine neden oldu. Şimdi de sıcaklar yüzünden olan fındık seç olup döküldü. Olmayan da dala yapışıp kaldı. Alt kesimlerde fındık dökülürken yüksek kesimlerde ise fındık dalda yapışıp kaldı. Gurbetçilerin de izin sezonu bitiyor, yakında gidecekler. Okullar açılacağı için geri dönmek zorundalar. İnşallah piyasa iyi olur da olanca fındık bari iyi para eder” dedi.

Sezon öncesi 723-810 bin ton rekolte açıklayan piyasa yapıcılarının tahmini her yer bizim gördüğümüz gibiyse bu rakamların yarsının bile gerçekleşmesi hayal olur.

Haber: İbrahim Balcıoğlu

AdminAdmin