Şebinkarahisar Haber Merkezi - Şebinkarahisar Haberleri
HV
18 MAYIS Çarşamba 19:50

Espiye Soğukpınar Beldesi Derneğinden Maden Ocağı Genişletme İsteğine Tepki

Maden ocağını işleten şirketin faaliyet alanını genişletme girişimi, yöre halkının tepkilerine neden oldu.

İlçeler
Giriş Tarihi : 05-05-2022 11:34   Güncelleme : 05-05-2022 11:48
Espiye Soğukpınar Beldesi Derneğinden Maden Ocağı Genişletme İsteğine Tepki

Maden ocağını işleten şirketin faaliyet alanını genişletme girişimi, yöre halkının tepkilerine neden oldu.

Espiye Soğukpınar Beldesi Derneği; 10 Mayıs’ta Soğukpınar Beldesi Dikmen Mahallesinde yasa ve yönetmenliklere aykırı olarak bölge halkının tam olarak katılımı sağlanmadan yapılacak Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısını durdurmak, toplantının Temmuz ayına ertelenmesi için imza kampanyası başlattı. Dernek yetkilileri Giresun Milletvekillerini ve Giresun Valisini tarihi göreve davet ediyor.

Espiye Soğukpınar Beldesi Derneği; Tarım, ziraat ve hayvancılığı bitirecek milyonlarca m2 orman ve endemik ağaç türünü yok edecek, su kaynaklarını kurutacak Kızılkaya Dağları ve Dikyol Ormanlarındaki maden alanını genişletmek için düzenlenecek Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısını durdurmak İçin imza kampanyası başlattı.

Kocaeli Gebze’de Kurulu Giresun Espiye Soğukpınar Beldesi Derneği’nin yaptığı imza kampanyası duyurusunda şöyle denildi.

“Sayın Üyemiz,

Eti Bakır A.Ş. tarafından beldemizde yapılması planlanan Maden Ocağı Kapasite Artışı, Yer Altı Maden İşletmesi, Atık Depolama Tesisi projeleri ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci başlatılmış olup Halkı Bilgilendirme Toplantısı 10 Mayıs 2022 olarak bakanlıkça belirlenmiştir. Toplantıya katılımımızın daha uygun olacağı tarih olan Temmuz ayına erteletme çalışması ile ilgili hukuki yollara başvurulmuş olup sizler de bu kararı alabilmemiz için aşağıdaki bağlantıya tıklayarak internet üzerinden kampanyayı imzalayabilirsiniz. Aynı zamanda derneğimizde de imza kampanyası ile ilgili belgeler yarından itibaren sizlere sunulacaktır.”

Hüseyin Şenel OdacıHüseyin Şenel Odacı