Haber
Giriş Tarihi : 18-06-2021 00:37   Güncelleme : 18-06-2021 00:37

Fındık çalışma grubu TBMM’de toplandı

Fındık üretimi yapılan illerin milletvekilleri üreticinin talep ve beklentilerini değerlendirmek için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir araya geldiler. Toplantıya AK Parti ve MHP milletvekillerinden oluşan 30 milletvekili katılırken vekiller 2019 ve 2020’de izlediği fındık alım politikası dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümete teşekkür ettiler.

Fındık çalışma grubu TBMM’de toplandı

Fındığın gerek tarımı, gerek ticareti, gerekse sanayisi açısından belli başlı bazı sorunların bulunduğuna dikkati çeken AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, “Fındıkta hep fiyat konuşuluyor ama yapısal bazı problemlerin de çözülmesi gerektiği hususunda milletvekili arkadaşlarımız arasında görüş birliği ve mutabakat oluştu. Gelecek dönemde fındığın yalnızca fiyat yönüyle değil; tarımı, sanayisi, ihracatı, tüketimi alanlarında da yeni kararların alınması, bu konuda münhasıran bir ‘Fındık Kurumunun kurulması’ konusunda arkadaşlarımızın teklifleri oldu. Bu ve diğer tüm teklifleri, bir rapor halinde hükümetimize ileteceğiz.” diye konuştu.

 

FINDIĞIN VERİMİNİ ARTIRMAK MÜMKÜN

Fındık üreticilerine, usulüne uygun şekilde tarım yapmaları tavsiyesinde bulunan Öztürk, “Fındıkta fiyat 50 randıman esasına göre belirleniyor. İyi tarım uygulamalarıyla fındığın verimini artırmak mümkün. Mesela fındığı 50 yerine 55 randıman gelen bir çiftçinin ürününün fiyatı yüzde 10 daha yüksek olacaktır. Bilinçli tarım yapmakla bu mümkün. Müstahsilimizden beklentimiz, fındık bahçelerinde verimi, kaliteyi artıracak ziraat yapması. Her şey devletten beklenmemeli. Verim artırıcı çalışmalar yapılmalı. Çiftçimiz bu sayede gelirini daha da artırabilir.” görüşünü paylaştı.

 

Fiyat konusuna da değinen Öztürk, “2021 yılı için üreticimizin, sanayicimizin ve ihracatçımızın memnun kalacağı bir fiyatın tespit edileceği kanaatindeyiz.” ifadesini kullandı.

 

FINDIK ÜRETİCİMİZİN HER ZAMAN YANINDA OLDUK

Fındığın, Türkiye için stratejik bir ürünü olduğunu, yalnızca üreticileri değil, tüm Türkiye’yi ilgilendirdiğini vurgulayan Öztürk, şunları kaydetti: ”Fındık, 700 bin hektar alanda, 500 bin civarında üreticimizi doğrudan ilgilendiren, ülkemizin en önemli tarımsal ihracat maddesi. Her yıl asgari 2 milyar dolar net ihracat geliri elde ettiğimiz bir ürün. 16 ilde, 123 ilçede tarımı yapılıyor. Milyonlarca insanı ilgilendiriyor. Fındık üreticilerimiz müsterih olsun. Fındık üreticimizin her zaman yanında olduk, bundan böyle de olmaya devam edeceğiz.” diye lkonuştu.