Haber
Giriş Tarihi : 04-09-2021 09:00   Güncelleme : 04-09-2021 11:13

Fındık Sahilde yetişiyor, Şebinkarahisar ve Alucra’da kurutuluyor

Giresun Yağlıdere’de fındık üreticileri hasat ettikleri fındıkları yağışlı hava nedeniyle kurutamadıklarından dolayı, topladıkları fındıkları kurumaları için Şebinkarahisar ve Alucra’ya getiriyorlar.

Fındık Sahilde yetişiyor, Şebinkarahisar ve Alucra’da kurutuluyor

Giresun'da fındık yetişmeyen Şebinkarahisar ve Alucra ilçesi, her yıl fındığını kurutma telaşına düşen üreticilerin akınına uğruyor. Sahil kesimlerinde havanın yağışlı geçmesi nedeniyle fındığını kurutmakta zorluk yaşayan üreticiler, her yıl olduğu gibi bu yıl da Şebinkarahisar'a akın etti. Şebinkarahisar ve Alucra’nın İç Anadolu Bölgesi'nin iklim özelliklerini taşıması nedeniyle daha fazla güneş alması üreticiler için bir fırsat oluyor.

 

YAĞLIDERE’DE ÜRETİCİLER GÜNEŞ DUASI YAPTI

Yağlıdere ilçesinde, yağışlı hava nedeniyle hasat ettikleri fındıkları kurutamayan üreticiler, güneşin açması için dua etti. Cuma namazı öncesi Yağlıdere Merkez Camisi'nde toplanan ilçe sakinleri, İlçe Müftüsü Fatih Sarıgül eşliğinde dua yaptı.

 

MAHSULÜ VEREN RABBİM GÜNEŞİ DE VERECEKTİR

Duaya katılan fındık üreticilerinden Halil Özdemir, gazetecilere, havanın yağmurlu olması nedeniyle fındığı kurutamadıklarını söyledi. Fındığın üzerine ıslanmaması için branda örttüklerini belirten Özdemir, "Ne kadar branda örtersen ört içerisine su doldu. İnşallah bugün yapılan güneş duasıyla birlikte Yüce Mevla güneş verir. Mahsulü veren Rabbim güneşi de verecektir, zor durumda bırakmayacaktır." dedi.

 

 

ŞEBİNKARAHİSAR VE ALUCRA’YA GİTMEYE BAŞLADILAR

Özdemir, komşularının fındıklarını kurutmak için Şebinkarahisar ve Alucra ilçelerine gitmeye başladığını ifade ederek, "Ben yalnız olduğumdan dolayı götüremedim. Oranın iklimi bizim ilçeye göre daha farklı." diye konuştu.