ŞEBİN GÜNDEM
HV
22 TEMMUZ Pazartesi 13:22
Advert

Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne PET-CT Cihazı Geliyor: Kanser Teşhisinde Yeni Bir Dönem

Giresun’da kanser hastalığının erken teşhis ve tedavisinde önemli bir adım atılıyor. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin KOCA’nın talimatıyla Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde faaliyete geçecek Pozitron Emisyon Tomografi (PET-CT) cihazı için ihale süreci başlıyor. Bu gelişmeyle hastalar, il dışına gitmeden özel hastanelere muhtaç olmadan tüm tetkiklerini Giresun’da yapabilecek.

SAĞLIK
Giriş Tarihi : 25-06-2024 00:09
Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne PET-CT Cihazı Geliyor: Kanser Teşhisinde Yeni Bir Dönem

PET-CT cihazı ihaleye çıkıyor, artık tüm tetkikler devlet hastanemizde yapılacak

AK Parti Giresun Milletvekili, TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Üyesi Ali Temür, Şehrimizle ilgili her türlü yatırım hizmetini yakından talip etmekteyiz. Sağlık alanında da birçok yatırımı ilimize kazandırmanın mutluluğunu yaşamaktayız.

Kanser hastalığının erken teşhisi ve tedavisinde kullanılan Pozitron Emision Tomografi (PET-CT) cihazını şehrimize kazandıracağımızı kıymetli hemşerilerimize bildirmiştik. Konuyla ilgili yaptığımız çalışmalar sonucunda Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin KOCA tarafından Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde faaliyete geçmek üzere Pozitron Emision Tomografi (PET-CT) cihazını alınması talimatı verildi. İnşallah 15 gün içerisinde Giresun İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından PET-CT cihaz alım ihalesi yapılacaktır. Hastalarımız il dışına gitmeden özel hastanelere muhtaç olmadan bütün tetkiklerini Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaptıracaktır.

Pozitron Emision Tomografi (PET-CT) cihazının şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Giresun’umuzdan hiçbir zaman desteğini esirgemeyen kıymetli Bakanımız Sayın Dr.Fahrettin KOCA’ya da şükranlarımı sunuyorum dedi.

 

 

Pet Ct Nedir? Hangi Hastalıkların Tanı ve Tedavisinde Kullanılır?

 

PET-CT, pozitron emisyon tomografisi (PET) ve bilgisayarlı tomografi (CT) birleşimi ile oluşturulan ileri teknolojik bir görüntüleme yöntemidir. Bu cihaz, vücudu baştan sona düşük radyasyon ve yüksek hızda tarayarak çeşitli hastalıkların teşhisinde ve tedavi planlamasında kullanılır.

İşte PET-CT'nin başlıca kullanım alanları:

 

1. Onkoloji (Kanser Tanısı): PET-CT, kanserin erken teşhisi, tedavi planlaması, evrelenmesi, nükslerinin saptanması, metastazların belirlenmesi ve radyoterapi tedavisinin planlanmasında etkilidir. Özellikle akciğer, meme, tiroid, baş-boyun, kolorektal, yemek borusu, mide, jinekolojik, mesane, prostat kanserleri ve lenfoma gibi kanser türlerinde kullanılır.

 

2. Kalp Hastalıkları: PET-CT, koroner arter tıkanıklıklarının yol açtığı kan akımı az olan bölgeleri belirlemekte rol oynar. Bu bölgelerin tespiti, anjiyoplasti veya koroner arter bypass cerrahisinin fayda sağlayıp sağlamayacağının belirlenmesi açısından önemlidir.

 

3. Beyin Hastalıkları: PET-CT, beyin tümörlerinin tespit edilmesi, nöbetler, Alzheimer ve demans hastalıklarının teşhisinde kullanılır.

 

Avantajları:

PET-CT, tek bir cihazda eş zamanlı olarak metabolik ve anatomik verileri alır. Bu sayede diğer görüntüleme yöntemlerine göre daha ayrıntılı ve doğru bilgilere ulaşılır. Ayrıca hastaların hareket ettirilmesine gerek kalmadan hızlı bir şekilde tarama yapılabilir .

 

AdminAdmin