Giresun
Giriş Tarihi : 28-08-2020 00:40   Güncelleme : 28-08-2020 00:47

Giresun İçin Seferber Olan Devletimize Minnettarız

Giresun Milletvekili Av. Sabri Öztürk "Giresunlu hemşehrilerimiz müsterih olsun, hep beraber, el ele vererek bu afetin izlerini sileceğiz" dedi.

Giresun İçin Seferber Olan Devletimize Minnettarız

AK Parti Giresun Milletvekili Av. Sabri Öztürk "yaşadığımız bu büyük afet sonrasında Devletimiz tüm imkânlarını seferber etmiştir ve vatandaşlarımızın yaralarını sarmak, acılarını hafifletmek için gece gündüz çalışmaktadır. Giresun'lu hemşehrilerimiz müsterih olsun, hep beraber, el ele vererek bu afetin izlerini sileceğiz" dedi.

Devletimizin tüm birimlerinin sel felaketinin ilk anından itibaren, büyük gayret ve özveri ile çalıştığını vurgulayan Öztürk açıklamalarında şunları kaydetti:

"Sayın Cumhurbaşkanımıza tüm Giresunlu hemşehrilerimiz adına şükranlarımızı sunuyorum. Felaketin hemen ardından verdiği talimatla, ilgili birimlerin en üst düzeyde Giresun'umuza sevk edilmesini sağlamıştır ve bizzat çalışmaları yakından takip etmektedir. Bizler de Sayın Cumhurbaşkanımızın bu yakın ilgisine ve hassasiyetine sahada yakından şahit olmaktayız.

Bunun yanında İçişleri Bakanımız ve Çevre ve Şehircilik Bakanımız başta olmak üzere, Tarım Bakanımız, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız ve Enerji Bakanımız adeta ilimize kamp kurdular ve çalışmaları bizzat koordine etmektedirler. Böylelikle çalışmalar çok daha hızlı ve etkin yürütülmekte bunun yanında gözlemlenen olumsuzluklara ilişkin çok hızlı çözümler üretilebilmektedir. Sayın Bakanlarımıza da Giresun'luhemşehrilerimizin dertlerine, acılarına ortak oldukları için çok teşekkür ediyoruz.

Yaşadığımız afet gerçekten büyük ve yıkıcı oldu. Ama bizim milletçe dayanışmamız, yardımlaşmamız ve kardeşliğimiz daha büyük olduğuna hep birlikte şahit olduk. İnşallah çok kısa zamanda tüm eksiklikler tamamlanacak, mağduriyetler giderilecek ve yaralarımız sarılacaktır.

Başta Dereli olmak üzere zarar gören ilçelerimizde sel ile gelen moloz kaldırma ve temizlik çalışmaları hızlı bir şekilde ilerliyor. Bunun yanında hasarlı binalar tespit edilip boşaltılmış, dere güzergahı üzerindeki tehlike arz eden binaların yıkımı da  gerçekleştirilmektedir. Su verilemeyen yerlere yönelik çalışmalar tamamlanmak üzere olup diğer alt yapı çalışmaları da hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Afetin ilk anından itibaren zarar gören ilçelerimizde, köylerimizde vatandaşlarımızla bir aradayız. Zarar gören vatandaşlarımızın metaneti, bunun yanında ülkemizin dört bir yanından bize ulaşarak ne yapabilirim diye soran vatandaşlarımızın hassasiyeti, bizleri duygulandırmakla birlikte, daha çok çalışmaya sevk etmektedir. Sayın Bakanlarımızla birlikte, bizlere ulaşan ve kendi tespit ettiğimiz eksikliklerin giderilmesi için büyük uğraş veriyoruz ve tüm eksiklikler giderilene kadar, yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz.

Çevre ve Şehircilik Bakanımızın da ifade ettiği gibi; Dereli’de 24, Doğankent’te 11 binanın yıkım sürecini başlattık. Evleri hasar gören vatandaşlarımız için Dereli’de 200, Doğankent’te 150 rezerv konut üretilecektir. Bu süreçte kira, taşınma ve eşya yardımları yaparak bu süreç hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeden tamamlayacaktır.

Yine İller Bankası kanalıyla belediyelere, yağmur suyu ve atık su hattının tamamen yenilenmesi ve acil ihtiyaçlarının karşılanması için toplam 20 milyon lira hibe yapılmış, Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğünce binaların kamulaştırılması için 14 milyon lira kaynak aktarılmıştır.

Devletimizin kurumlarının yanı sıra başta Kızılay olmak üzere birçok yardım kuruluşunun ve sivil toplum kuruluşlarının da Giresun için seferber olduğunu belirten Öztürk "Giresun'umuzun bu zor gününde gayreti, gönlü ve duaları bizlerle olan herkese sonsuz teşekkür ediyoruz. Hepimizin yüreklerini dağlayan bu acı afette şehitlerimize ve hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Bu afette sadece kaybettiğimiz canların acısını ve anısını yaşatacağız, onun haricinde ki tüm acıların izlerini inşallah sileceğiz" dedi.