Haber
Giriş Tarihi : 01-09-2020 22:22   Güncelleme : 01-09-2020 22:47

Giresunlular Şühedanın İzinden Yürüyor

Afyon cephesinde Giresun'dan 42. ve 47. gönüllü alayla milli mücadelede yer alarak vermiş olduğu şehitler 98 yıl sonra bir kez daha düzenlenen törenle anıldı.

Giresunlular Şühedanın İzinden Yürüyor

Afyon cephesinde Giresun'dan 42. ve 47. gönüllü alayla milli mücadelede yer alarak vermiş olduğu şehitler 98 yıl sonra bir kez daha düzenlenen törenle anıldı.

Milli Mücadelenin sembolü haline gelen Afyon İscehisar'daki Giresun Şehitliğinde 29 Ağustos 2020 Cumartesi günü düzenlenen anma töreni bu sene Covid-19 salgın hastalığının gölgesinde kısıtlı sayıda katılımla gerçekleştirildi. Giresun Şehitliğindeki anma töreni şehitler için okunan Kuranı Kerim tilavetinin ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.  

Afyon İscehisar Doğanlar Köyündeki Giresun Şehitliğinde düzenlenen törende açılış konuşması yapan Giresun Federasyonu Başkanı Muhterem Memiş, günün anlam ve önemini ifade eden konuşmasında İscehisar'da yatan 14 Giresunlu şehitleri Milli Mücadelenin bir sembolü olarak gördüklerini belirtti.

98 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması için istiklal ve istikbal uğruna alınlarını hiç düşünmeden toprağa koyan 14 Giresunlu kahraman şehidi saygı ve rahmetle andığını ifade ederek, 47. ve 42. Giresun Gönüllü Alaylarının Afyon cephesinde Milli Mücadelenin en kritik döneminde görev aldıklarının altını çizdi. Burada şehit düşen aziz şehitlere olan borcumuzun ise ancak bu vatan sathında yaşanan büyük varoluş mücadelesinin anlam ve önemini gelecek kuşaklara aktarmakla ödenebileceğini söyledi.

Afyon İscehisar Doğanlar Köyünde düzenlenen Giresun Şehitlilerini anma törenlerine, coronavirüs önlemleri doğrultusunda alınan tedbirler gereğince sınırlı sayıda katılımcı davet edildi.

Giresun Federasyonunun her yıl düzenlediği Afyonkarahisar'ın İscehisar ilçesindeki Giresun Şehitliğinde düzenlenen anma törenlerine Afyon Valisi, İscehisar Kaymakamı, İscehisar Belediye Başkanı ve STK temsilcileri katıldılar.