Haber
Giriş Tarihi : 01-09-2019 18:01   Güncelleme : 01-09-2019 19:03

Giresun Şehitleri Afyon İscehisar'da Törenlerle Anıldı

Afyon İscehisar ilçesinde düzenlenen Giresun Şehitliği anma törenleri Türkiye'nin dört bir yanından gelen on binlerce ziyaretçinin katılımları ile gerçekleşti.

Giresun Şehitleri Afyon İscehisar'da Törenlerle Anıldı

Giresun Federasyonu öncülüğünde her yıl düzenlenen, Giresun İl ve İlçe Sivil Toplum Kuruluşlarının destek verdiği  Afyon İscehisar'daki Giresun Şehitliğinde Giresun Şehitlerini anma töreni düzenlendi.

Büyük Taarruz'da Giresun'dan Topal Osman Ağanın kurduğu gönüllü alayla birlikte gelerek İscehisar Dedesivri tepesinde şehit olan askerlerin kabirlerinin bulunduğu Giresunlular Şehitliği'nde düzenlenen resmi törene yurdun dört bir tarafından gelen binlerce vatandaş katıldı.

Duygusal anların yaşandığı İscehisar Giresun Şehitliği törenlerinde yediden yetmişe tören alanını dolduran Giresunlular bir kez daha Sarıkamış'tan sonra Şühedanın İzinde Afyon İscehisar'da buluşmanın gururunu yaşadılar. Türkiye'de kendi il sınırları dışında tek şehitliği bulunan Giresunlular günün erken saatlerinde İstanbul başta olmak üzere, Giresun’dan, Bursa'dan Kocaeli'nden, Ankara'dan, İzmir'den otobüslerle on binler tören alanına akın etti.

Afyonkarahisar İscehisar Doğanlar Köyünde bulunan Giresunlular Şehitliği'ndeki anma törenlerine şehitler için okunan Kuranı Kerim tilavetinin ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayarak protokol konuşmaları ile devam etti.

Giresun Federasyonu Başkanı Muhterem Memiş, 97 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması için istiklal ve istikbal uğruna alınlarını hiç düşünmeden toprağa koyan 14 Giresunlu kahraman şehidimizi saygıyla, rahmetle anıyoruz diyerek başladığı konuşmasında, 47. ve 42. Giresun Gönüllü Alaylarının Afyon cephesinde Milli Mücadelenin en kritik döneminde görev aldıklarının altını çizdi. Burada şehit düşen şehitlerimize olan borcumuzun ancak bu vatan sathında yaşanan büyük varoluş mücadelesinin anlam ve önemini gelecek kuşaklara aktarmakla mümkün olacağını söyledi.

Protokol konuşmalarının ardından düzenlenen etkinliklerde Doğanlar Şehit İsa Doğan İlkokulu öğrencilerinin yapmış oldukları şiir dinletisi katılımcılardan büyük alkış alırken, anma törenlerine katılım sağlayan, katkı sunan kurum ve kuruluşlara Giresun Federasyonu tarafından plaket sunumu yapıldı.

Protokol üyelerinin Giresun'dan getirilen toprakları şehit mezarlarına dökülmesiyle devam eden anma törenleri, akşamüzeri tekbirlerle Dede sivri tepesine düzenlenen fener alayı geçidi ile son buldu.

Afyon İscehisar Doğanlar Köyünde düzenlenen Giresun Şehitlilerini anma törenine, Orman ve Su İşleri Eski Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul Milletvekili TBMM İdare amiri Hasan Turan, OSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün. Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğlu, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Giresun Federasyonu Genel Başkanı Muhterem Memiş, İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin, İscehisar Kaymakamı Mehmet Miraç Topaloğlu, Afyonkarahisar milletvekilleri Burcu Köksal, Gültekin Uysal ve İbrahim Yurdunuseven. AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Sezen, MHP Giresun il Başkanı Ertuğrul Konal, Giresun adına kurulu il ve ilçe STK Başkanları, Afyon üst düzey protokolu ve binlerce vatandaş katıldı

Şaban Kutlu- Afyonkarahisar

www.sebingundem.com