Giresun
Giriş Tarihi : 25-05-2020 12:00   Güncelleme : 26-05-2020 11:20

Giresun yaylalarında çobanlar ve sürüleri mahsur kaldı

Karadeniz'de hava sıcaklığının aniden düşmesiyle birlikte Giresun'un yaylalarına mayıs sonunda kar yağdı.

Giresun yaylalarında çobanlar ve sürüleri mahsur kaldı

Giresun'un Kümbet, Bektaş, Paşakonağı, Kulakkaya, Karagöl, Sis Dağı yaylalarında başlayan kar yağışını sürprizle karşılaşan vatandaşlar ve besiciler şaşkınlık yaşadı. Giresun'da dün itibarıyla etkili olan sağanak yağış yüksek kesimlerde yerini kar yağışına bıraktı. Yükseklerde etkili olan kar yağışıyla beraber yaylalar beyaza büründü. Giresun'u İç Anadolu'ya bağlayan 2200 rakımlı Eğribel Geçidi olmak üzere Kümbet, Bektaş, Paşakonağı, Kulakkaya yaylalarında kar yağışı etkili oldu.

Giresun ili Dereli ilçesi Karagöl yaylasında bulunan çobanların 4 Bin koyun ile yoğun kar yağışından dolayı mahsur kaldıkları ve yetkililerden yardım bekledikleri bilgisi üzerine, 24 Mayıs Pazar günü, Vali Sarıfakıoğulları’nın koordinasyonunda İl Jandarma Komutanlığı ve İl Özel İdaresi ekipleri harekete geçti.

Yoğun kar yağışı ve olumsuz hava şartları altında, zorlu bir mücadelenin ardından bölgeye intikal eden ekipler, 23 Mayıs Cumartesi günü başlayan yoğun kar yağışı nedeniyle, Giresun ili Dereli ilçesi Karagöl yaylasına bağlı Kağnal ve Avşar obasına mahsur kalan sürüye ve çobanlarına ulaştı.

Jandarma ve İl Özel İdare ekipleri; Kağnal obasına da 3 bin koyundan oluşan sürüyle, Samsun ve Tokat ilinden geldikleri öğrenilen çobanlar ile birlikte yine aynı yaylanın Avşar obasında Samsun ilinden gelen çobanlar  ile birlikte bin koyundan oluşan sürüye ulaşarak, yaylaların yolunu açarak, yem temininde bulundu.

Kendilerine ulaşılması ve koyunları için yem getirilmesinden memnun olduklarını ifade eden çobanlar “50 yıldır bu yayladayız şimdiye kadar hiç böyle bir durumla karşılaşmadık” diyerek hava durumuna göre birkaç gün daha kar yağışı olacağının gözüktüğünü, yardım gelinmemesi halinde koyunlarının telef olma durumundan endişe ettiklerini ifade ederek, zorda kaldıklarına dair haberi öğrenir öğrenmez verdiği talimatla kendilerine yardım ulaştıran Vali Harun Sarıfakıoğulları ve yardıma gelen ekiplere teşekkür ettiler.