Şebinkarahisar
Giriş Tarihi : 01-06-2020 13:00   Güncelleme : 01-06-2020 13:13

Kaymakam Taner Tengir, Esnaf ve Halka Uyarılarda bulundu

Şebinkarahisar Kaymakamı Taner Tengir, Şebinkarahisar'da Esnafın ve Halkın tedbirli davranarak İçişleri Bakanlığının yayımladığı genelgeye uyulmasını istedi.

Kaymakam Taner Tengir,  Esnaf ve Halka Uyarılarda bulundu

Şebinkarahisar Kaymakamı Taner Tengir, Şebinkarahisar'da kapalı bulunan iş yerlerinin 1 Haziran 2020 Pazartesi günü tekrar açılmasıyla ilgili Şebinkarahisarlı işletme sahiplerine ve halka çağrıda bulunarak,  İçişleri Bakanlığının yayımladığı genelgeye uyulmasını, sosyal mesafe, maske kullanımı ve hijyene dikkat edilmesi çağrısında bulundu.

Şebinkarahisar Kaymakamı Taner Tengir, yaptığı açıklamasında şöyle dedi.

Değerli hemşehrilerim, bilindiği gibi 1 Haziran itibariyle daha evvel kapalı bulunan restoran lokanta çay bahçesi, kahvehane, kıraathane, spor tesisleri vb işletmeler 1 Haziran 2020 Pazartesi günü itibariyle hizmet vermeye tekrar başlayacak. Konu ile ilgili İçişleri Bakanlığımızın genelgeleri yayımlandı. Genelgeyi özetleyen paylaşım aşağıda olacaktır.

En önemli konu; işletmelerimiz ve vatandaşlarımız sosyal mesafeye dikkat etmeleri, özellikle aralıklı masalar kurulması, maske kullanımı, hijyen ve temizlik kurallarına uymak ve özellikle kahvehaneler okey, kağıt oyunları, dama vb oyunlar oynanmayacaktır.

1)lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, dernek lokallerinin (iskambil, okey, tavla oyunları ve nargile satışları ile doğrudan temasa neden olacak şekilde dans/oyun vb. ile bu amaçla yapılan canlı müzik faaliyetleri hariç olmak üzere) 1 Haziran 2020 pazartesi günü belirtilen kurallar dahilinde 22.00’a kadar hizmet verebileceklerdir.

2) geçici süreliğine durdurulan yüzme havuzu, kaplıca, hamam, sauna, SPA merkezleri vb. işletmelerin 1 Haziran 2020 Pazartesi günü itibariyle belirlenen kurallar dâhilinde saat 22.00'a kadar; spor merkezleri/tesislerinin 24.00'a kadar hizmet vermeye başlamaları,

3) halka açık alan olan park/bahçe, rekreasyon alanları, piknik alanları, mesire ve ören yerleri ile sahil bantlarında (plajlar) piknik, spor, yürüyüş, gezi, balık tutma vb. faaliyetlere (yerleşim yeri içi park/bahçelerde mangal yapmak hariç olmak üzere) belirlenen kurallar ve mesafe şartlarına uyularak 1 Haziran 2020 Pazartesi gününden itibaren başlanması,

4) geçici bir süreliğine faaliyetleri durdurulan kamuoyunda sosyete pazarı olarak adlandırılanlar başta olmak üzere sergi ve tezgâhlarda giyim, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışının yapıldığı tüm pazarlarda belirlenen kurallar ve mesafe şartlarına uyularak 1 Haziran 2020 Pazartesi gününden itibaren faaliyetlere başlanması kararlaştırılmıştır.

Belirtilen tedbirlere ve kurallara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması hususunda kamuoyuna saygıyla duyurulur.